Są takie lekcje, które pozostawiają w pamięci ślad na długo. Żyjąc na naszej śląskiej ziemi, mającej trudną przeszłość trzeba z szacunkiem podchodzić do tradycji, do symboli i do opowieści, które określają naszą świadomość, określają kim jesteśmy.
W 2025 roku obchodzimy 80 rocznicę wydarzeń, które przeszły do historii pod nazwą tragedii górnośląskiej. Nieopodal naszej szkoły znajduje się pomnik poświęcony tym wydarzeniom, a pamięć o nich wciąż jest obecna wśród miechowiczan.
W tym roku postanowiliśmy odwiedzić z uczniami naszych klas ósmych miejsce, w którym lepiej mogliby poznać tę historię i spróbować ją zrozumieć. W Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków w Radzionkowie nasi uczniowie mogą zapoznać się z wystawą multimedialną poświęconą deportacjom, które dotknęły mieszkańców Śląska po wkroczeniu na te ziemie Armii Czerwonej. Uczniowie uczestniczą w lekcji muzealnej, która pozwala im wczuć się w rolę historyków szukających i gromadzących informacje na temat wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego Ślązaków. Mogą również poszukać nazwisk swoich krewnych na listach wywiezionych, co sprawia, że ta historia staje się im bliższa i mogą mieć do niej dużo bardziej osobisty stosunek.
Dzisiaj w zajęciach tych uczestniczyła klasa VIII c, a podobne zajęcia są jeszcze przed klasami VIII a i VIII b.
Mamy nadzieję, że taka forma zajęć uwrażliwi naszą młodzież na historię im najbliższą i pozwoli zrozumieć dramaty śląskich rodzin, które przeszły przez trudne wydarzenia kończące II wojnę światową.