• Aktualności świetlicy w roku szkolnym 2019/2020

          • Witaj szkoło, witaj świetlico!

          • 2 września znów spotkaliśmy się w szkolnych murach i kolorowych salach świetlicy. Nasi wychowankowie wrócili pełni sił i entuzjazmu wink

            Przywitaliśmy również pierwszoklasistów! Dzięki ich roześmianym buziom wiemy, że ten rok szkolny będzie pełen wyzwań, ale i dobrej zabawy.

            Życzymy Wam, by szkoła była dla Was przyjaznym, bezpiecznym miejscem radosnej nauki, a świetlica miejscem rozwoju Waszych pasji i talentów, ale także odpoczynku i spotkań z przyjaciółmi smiley

      •     

        • Jestem bezpieczny w drodze do i ze szkoły

        • Miesiąc wrzesień to dla pierwszoklasistów czas adaptacji do nowego miejsca, poznawania zasad bezpiecznego poruszania się zarówno po terenie szkoły, jak i poza nią. Starsi koledzy pod kierownictwem Pani Magdaleny Śnieguły przygotowali przedstawienie pt. "Leśna szkoła", które w ciekawy i przyjemny sposób przybliżyło zasady ruchu drogowego. Dzieci z przejęciem przygotowywały się do swoich ról, dzięki czemu wywołały zainteresowanie i uśmiech publiczności.

          W ramach podziękowań młodzi aktorzy otrzymali drobne upominki. Dziękujemy również rodzicom za pomoc w przygotowaniu występu.

              

              

        • Bądź eko, segreguj śmieci!

        • Często nie zdajemy sobie sprawy, że co roku statystyczny Polak wytwarza nawet 315 kg śmieci. Każdego dnia wyrzucamy olbrzymie ilości odpadów, dlatego tak ważna jest ich segregacja w naszych domach. Najmłodsi wychowankowie naszej świetlicy przekonali się, że selekcja odpadów nie jest aż tak trudna, natomiast starsi uczniowie utrwalili jej zasady, tak aby śmieci zawsze trafiały do odpowiednich pojemników. Dzieci mogły się również przekonać, jak zanieczyszczone środowisko zagraża naszemu życiu i zdrowiu oraz jak ważna jest dla nas czysta woda, powietrze i gleba. Mamy nadzieję, że wszyscy zachowają odpowiednie postawy wink

              

              

             

        • Świętujemy Dzień Chłopaka

        • Stało się już tradycją, że 30 września obchodzimy Dzień Chłopaka. Podczas zajęć w świetlicy, nasi wychowankowie walczyli o tytuł "Superchłopaka". Poszczególne konkurencje wymagały od nich wykazania swojej odwagi, siły, wiedzy, powagi i męstwa ;) Zadaniem chłopców było m. in. wykonanie kilku ćwiczeń fizycznych, rozpoznanie poszczególnych marek samochodów, wyjaśnienie nazw tajemniczych narzędzi budowlanych i warsztatowych, zachowanie powagi, kiedy byli rozśmieszani, czy też poproszenie dziewczyn do wspólnego tańca. Wszyscy podjęli się rownież najtrudniejszego zadania jakim było spacerowanie w butach na obcasach. Na koniec wszyscy chłopcy wzięli udział w quizie, w którym wykazali się wiedzą ogólną i zdobyli legitymacje superchłopaków.


          Wszystkim chłopcom z okazji ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia!

              

              

              

            

        • Wrześniowe aktywności

        • Ciepłe dni września pozwoliły wychowawcom na organizację wielu zajęć na świeżym powietrzu. Uczniowie mogli mierzyć się w różnego rodzaju konkurencjach, np. rzutach do celu, przeciąganiu liny, wyścigach. Ponadto chętnie brali udział w zabawach ruchowych, takich jak twister, murarz, gra w kolory czy gra w klasy. Wraz z nadejściem kalendarzowej jesieni coraz więcej czasu spędzaliśmy w salach świetlicy, jednak i tu nie zabrakło kreatywnych zajęć. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w rozmaitych zabawach przy muzyce, tworzyły prace o tematyce jesiennej i spędzały czas przy grach planszowych, które okazały się niebanalnym sposobem na skuteczną integrację wink

                          

        • Międzyświetlicowy konkurs plastyczny „Jesienne drzewo”

        • Konkursy plastyczne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów. Tym razem podjęli oni temat jesiennych drzew. Prace zostały wykonane z zastosowaniem różnorodnych technik i form, np. przy użyciu okazów naturalnych, korka, plasteliny, farbowanych pestek dyni, a nawet przypraw czy ścinek pozostałych po temperowaniu kredek. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt i podziw. Gratulujemy wyobraźni plastycznej oraz zdolności manualnych i z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.

          Uczniowie pracowali pod opieką p. Magdaleny Śnieguły, p. Małgorzaty Idzikowskiej, p. Beaty Sawickiej oraz p. Bożeny Kamińskiej.

              

        • Dzień Edukacji Narodowej

        • 14 października uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie uświetnili ten dzień wspaniałym występem artystycznym o humorystycznym zabarwieniu. Wychowankowie świetlicy również chcieli złożyć podziękowania swoim nauczycielom za trud włożony w edukację i wychowanie. Wielu z nich wykonało laurki z życzeniami, a także przedstawiło wizerunek swoich belfrów na portretach.

          Ważne jest docenianie siebie nawzajem, dlatego wychowawcy świetlicy (p. Małgorzata Idzikowska, p. Bożena Kamińska, p. Sabina Rosińska, p. Beata Sawicka oraz p. Magdalena Śnieguła) obdarowali swoich kolegów i koleżanki symbolicznym upominkiem wykonanym własnoręcznie. Za wszystkie małe i wielkie rzeczy wyczarowane każdego dnia, okazywanie serca, ciepło, troskę i życzliwość.

          Wszystkim nauczycielom naszej szkoły jeszcze raz życzymy spełnienia marzeń, nie tylko tych zawodowych smiley

                      

           

        • Październikowe aktywności

        • Jesienna aura nie odebrała uczniom radości ze zmagań sportowych, gdyż rywalizacja przeniosła się z boiska szkolnego do sal świetlicowych. Pokonywanie toru z przeszkodami było świetną zabawą, która jednocześnie pokazała dzieciom istotę współzawodnictwa, zaś innym razem sens grupowej współpracy. Nie zabrakło również zajęć plastycznych, podczas których nasi wychowankowie prezentowali swoją twórczość smiley Ponadto uczennica Daria Rosiak (z klasy 6c), pod opieką p. Sabiny Rosińskiej wzięła udział w XIV pikniku malarskim "Sielskie klimaty", który odbył się w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" (Skansen w Chorzowie). Ta coroczna impreza ma na celu aktywizować dzieci i młodzieży w zakresie malarstwa, rozwijać umiejętności poszukiwania inspiracji, a także przybliżyć kulturę dawnych wieków na terenie Śląska.

            

              

            

           

        • Halloween i Święto Zmarłych

        • Przełom października i listopada to dwa następujące po sobie wydarzenia. Nocą 31 października obchodzony jest zwyczaj zwany Halloween, który zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Zaraz po nim następuje dzień Wszystkich Świętych. Prace dzieci wykonane podczas zajęć świetlicowych nawiązały zarówno do święta związanego z maskaradą, jak i chrześcijańskiego wspomnienia świętych oraz wszystkich zmarłych.

          Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności i podstawowych zasad bezpieczeństwa na drogach i cmentarzach.

            

        • Święto Niepodległości

        • 11 listopada obchodzimy narodowe święto odzyskania przez Polskę niepodległości. Zajęcia świetlicowe również nawiązywały do tej ważnej tematyki. Wychowankowie naszej świetlicy zapoznali się lub przypomnieli sobie istotne wydarzenia z historii naszego kraju, utrwalili symbole narodowe i z zainteresowaniem wysłuchali legendy o powstaniu państwa polskiego. Podczas zajęć wykonali wspaniałe kotyliony oraz mapy Polski w barwach narodowych. Uczniowie dali świadectwo tego, że czczą pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, a nawet najmłodsi mają już poczucie tożsamości narodowej, co wyrazili przez recytację "Katechizmu dziecka polskiego".

            

            

        • Międzyświetlicowy konkurs plastyczny "Muzyka w oczach dziecka"

        • Nie ma wątpliwości, że muzyka pełni ważną funkcję w rozwoju dziecka. Dotyczy zarówno procesu wychowania, jak i procesu wielostronnego uczenia się. Konkurs, którego podjęli się nasi wychowankowie był kolejną szansą na rozwijanie swojej twórczości, samoekspresji i ukierunkowanie aktywności. Ponadto stał się okazją do przybliżenia dzieciom takich form muzyki, jak taniec, śpiew, gra na instrumencie i zapoznania ich z takimi stylami, jak muzyka klasyczna, instrumentalna, rockowa, czy soulowa.

          W konkursie wzięli udział:

          • pod opieką pani Beaty Sawickiej: Paulina Różycka (kl. 3b), Natalia Jakubowska (kl. 3c), Wojciech Sawicki (kl. 1b), Emilia Biela (kl. 5c)
          • pod opieką pani Małgorzaty Idzikowskiej: Natalia Sobczuk (kl. 3a), Samanta Idzikowska (kl. 3a), Oliwia Bezia (kl. 3a)
          • pod opieką pani Magdaleny Śnieguły: Emilia Powroźnik (kl. 3a), Julia Król (kl. 3a)
          • pod opieką pani Katarzyny Simki: Lena Wolska (kl. 3a), Dorian Broda (kl. 3c), Lena Rusnak (kl. 3c)
          • pod opieką pani Bożeny Kamińskiej: Maja Matusiak (kl. 5b)

          Czekamy na wyniki! wink

             

          Miło nam poinformować, że Dorian Broda z klasy 3c zajął 2 miejsce, natomiast Paulina Różycka z klasy 3b zdobyła wyróżnienie. Gratulacje!

        • W świetlicy jest bajkowo!

        • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek nasi wychowankowie wzięli udział w bajkowym spotkaniu, podczas którego chętnie opowiadali o swoich ulubionych postaciach. W licznych konkursach i quizach wykazali się znajomością treści baśni a także wielu bajkowych motywów muzycznych. Bajki są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa, dlatego też dzieci tak dobrze poradziły sobie z zadaniami. Tydzień zakończył konkurs, w którym uczniowie przedstawili swoich ulubionych bohaterów. Gratulujemy osobom na podium i osobom wyróżnionym!

             

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          Każdy dobrze o tym wie, że miś jest najlepszym przyjacielem ... dziecka wink Ta wyjątkowa maskotka doczekała się swojego święta. 25 listopada, dla uczczenia 117 rocznicy powstania zabawki, obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Uczniom na zajęciach towarzyszyły mniejsze i większe niedźwiadki. Za pomocą prezentacji multimedialnej dzieci zapoznały się z historią pluszaka oraz książkami, w których bohaterami stały się misie. Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać nie tylko w literaturze, ale i telewizyjnych bajkach dla dzieci. Powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak Kubuś Puchatek, Miś Paddington, czy polski Miś Uszatek i Miś Coralgol. Dopasowanie właściwej nazwy do każdego z misiów nie sprawiło dzieciom kłopotu. Podobnie, jak ich nakarmienie poprzez celne rzuty wprost do okrągłego brzuszka i poobiedni odpoczynek w postaci masażyku relaksacyjnego. Zajęcia zakończyły się zabawami z wykorzystaniem chusty animacyjnej i wykonaniem pracy plastycznej.

          Dorośli, wspomnijcie ciepło swojego ukochanego w dzieciństwie pluszakalaugh STO LAT MISIU!

            

            

              

        • Międzyświetlicowy konkurs plastyczny "Wszystkie zwierzęta, małe i duże"

        • Serdecznie gratulujemy Filipowi Łukaszewiczowi z klasy 2b, który w konkursie o naszych mniejszych przyjaciołach zajął II miejscie! Filip wykonał wspaniały album o swoich pupilach, w którym pokazał ich zwyczaje, upodobania, ale także podkreślił swoje obowiązki względem nich. Zaznaczył również, jak istotną kwestią jest adopcja bezdomnych zwierząt, którym można podarować lepsze życie. Opisy i zdjęcia zamieszczone przez Filipa pokazują z jaką wrażliwością i miłością opiekuje się swoimi zwierzakami. Gratulujemy również postawy smiley

              

            

        • Andrzejkowe tradycje

        • Magiczny nastrój pozostał w świetlicy a uczniowie i wychowawcy próbowali wypatrywać i właściwie interpretować znaki oraz wróżby, które miały uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej przyszłości. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością czekał na pomyślną wróżbę. Uczniowie mogli poznać imię swojej sympatii, przyszły zawód oraz przewidywany przebieg niektórych zdarzeń laugh Przekłuwali magiczne serca, odkrywali zagadkowe kubeczki, losowali kolorowe horoskopy z kapelusza i przepowiednie z magicznego słoja. Wszyscy świetnie się bawili i wyczekująco obserwowali, komu powiedzie się w miłości, kto będzie sławny i bogaty, a komu na co dzień będzie dopisywało szczęście.

          "Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze". Każda z przepowiedni może się spełnić, ale pamiętajmy, że najwięcej zależy od nas samych wink

              

                

        • Listopadowe aktywności

        • Listopad jest miesiącem, w którym tematyka zajęć jest bardzo różnorodna. Wspominaliśmy tych, którzy już od nas odeszli,  przywoływaliśmy postacie wielkich Polaków, poruszaliśmy tematy związane z naszym krajem i miastem, by na końcu przenieść się w świat baśni i magii. Poza planowanymi zajęciami uczniowie podejmują wiele spontanicznych i swobodnych działań: zabawy konstrukcyjne na dywanie, gry i zabawy stolikowe, kolorowanki, quizy i zagadki na tablicy multimedialnej.

              

              

              

        • Szkolny Jarmark Bożonarodzeniowy

        • 5 grudnia odbył się w naszej szkole Jarmark Bożonarodzeniowy, który dał nam wszystkim wiele radości, dostarczył wspaniałych wrażeń i wzruszeń bez liku ❤️ Wiele osób przyczyniło się do sukcesu organizowanego kiermaszu. Na stoiskach można było podziwiać dzieła uczniów, ich rodziców, a także naszych nauczycieli. Swoją cegiełkę dołożyli również wychowawcy świetlicy, którzy wykonali rozmaite stroiki i ozdoby świąteczne, wieńce, upominki i słodkości, a także fotościankę, przy której można było wykonać sobie zabawne zdjęcieWiele z tych wspaniałych rękodzieł powstało na spotkaniu grona pedagogicznego, którego współorganizatorem była świetlica z panią Magdaleną Śniegułą i panią Beatą Sawicką na czele yes Odwiedzający nas Goście mogli rozgrzać się gorącą kawą, herbatą i smakowitą zupą przygotowaną przez załogę szkolnej stołówki, skosztować słodkich wypieków rodziców naszych uczniów a w magię świątecznej atmosfery wprowadzili ich młodzi artyści, którzy przygotowali bożonarodzeniowe i zimowe piosenki oraz tańce.

          Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, hojne serca, ogrom sympatii i ciepłych komentarzy.

                         

              

                     

        • Barbórka

        • Na Śląsku hucznie obchodzimy górnicze święto, jakim jest Barbórka. 4 grudnia dziękujemy naszym górnikom za ich całoroczną ciężką pracę. Wychowankowie naszej świetlicy postanowili docenić ich trud i wykonali piękne laurki. Niektóre z nich trafiły na międzyświetlicowy konkurs plastyczny "Laurka dla górnika". Pracę pod opieką pani Bożeny Kamińskiej wykonała Paulina Różycka z klasy 3b, przy pomocy pani Katarzyny Simki swoją laurkę stworzyła Vanessa Urbińska, natomiast Natalię Sobczuk z klasy 3a wspierała pani Małgorzata Idzikowska.

          "Mamy elektryczność, radia słuchać możesz,
          Gna pociągów tysiąc, okręt mknie przez morze,
          Przemysł się rozwija w hutach i fabrykach.
          Czyjej pracy zawdzięczając? No pewnie górnika!"

          Z ogromną satysfakcją ogłaszamy kolejny sukces!

          Nasze wspaniałe dziewczyny zajęły wszystkie możliwe miejsca na podium: pierwszego miejsca gratulujemy Natalii Sobczuk, drugie miejsce zajęła Vanessa Urbińska, natomiast nagroda za trzecie miejsce trafiła do Pauliny Różyckiej.

            

        • Odwiedziny Świętego Mikołaja

        • Wizyta Świętego Mikołaja jak zawsze wywołała wiele emocji. Niektóre dzieci podejrzliwie spoglądały na tajemniczego Gościa, inne długo wyczekiwały jego wizyty i niesamowicie uradowały się, gdy przekroczył próg naszej świetlicy. Magia Świętego Mikołaja sprawiła, że nawet na buziach niedowiarków pojawił się szeroki uśmiech. Mikołaj, choć pochodzi z krainy wiecznych lodów to w mig potrafi roztopić nasze serca. Dzieci z wielkim entuzjazmem przywitały Świętego i z ochotą zaśpiewały mu piosenki. W zamian wszyscy otrzymaliśmy wspaniałe prezenty: gry planszowe (Monopoly, Bal na zamku, Mistrz wyścigu, 30 gier), gry stolikowe (Dobble, Uno), samochody, lalkę bobasa. Mikołaj docenił również pracę i wysiłek nauczycieli, których obdarował słodkimi piernikami.

          Dziękujemy za wszystkie podarunki i do zobaczenia w przyszłym roku!

                   

          W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja nie próżnowaliśmy. Dzieci przygotowały podobizny naszego wspaniałego Gościa i jego pomocników, elfów oraz reniferów. Zorganizowano również konkurs, w którym uczniowie przedstawili Mikołaja według własnej wizji. Zwycięzcom gratulujemy!

              

              

        • Międzyświetlicowy konkurs plastyczny "Mikołaj spełnia marzenia"

        • Podopieczni naszej świetlicy wzięli udział w konkursie skierowanym do małych wielkich marzycieli.  Ich zadaniem nie było jednak przedstawienie swoich pragnień, ale osoby Świętego Mikołaja, który jak wiadomo jest specjalistą w spełnianiu dziecięcych życzeń. Kreatywne prace naszych wychowanków zostały nagrodzone. Natalia Sobczuk pod opieką pani Beaty Sawickiej zajęła I miejsce, natomiast podopieczni pani Katarzyny Simki, Zofia Wróbel oraz Dorian Broda zdobyli wyróżnienia.

          GRATULUJEMY!

              

        • Grudniowe konkursy na kartki świąteczne

        • Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku. W dobie krótkich wiadomości smsowych i internetowych kartek świątecznych, wyjątkowym stało się również przesyłanie życzeń tradycyjną drogą pocztową. Adresaci takich kartek świątecznych niejednokrotnie zatrzymują je na dłużej ze względu na piękne wykonanie czy wzruszającą treść życzeń. Takie właśnie pomysłowe i barwne kartki, wykonane własnoręcznie przez naszych wychowanków trafiły na kilka konkursów:

          Międzyświetlicowy Konkurs Plastyczny „Kartka świąteczna z tradycjami”

              

          W kategorii klas III - V,

          I miejsce przyznano ex aequo dwóm naszym uczennicom -

          Samancie Idzikowskiej oraz Lenie Wolskiej.

            

           

          Międzyświetlicowy Konkurs Plastyczny „Nadchodzą Święta – nie o sms-ie pamiętamy tylko kartki wysyłamy”

                    

                            wykonała Samanta Idzikowska z kl. 3a               wykonał Kamil Szymański z kl. Ib

                              pod opieką pani Magdaleny Śnieguły               pod opieką pani Bożeny Kamińskiej

                     

             wykonała Zofia Wróbel z kl. 3c                               wykonała Emilia Biela z kl. 5c

            pod opieką pani Katarzyny Simki                           pod opieką pani Katarzyny Simki

           

          Gratulujemy Kamilowi Szymańskiemu, który zajął zaszczytne drugie miejsce! ;)

            

           

          Międzyświetlicowy Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Kartka Bożonarodzeniowa lub Noworoczna”

          W 2018 roku ponad 300 kartek z dopisanymi życzeniami świątecznymi została przekazana na rzecz „Rodacy – Bohaterom”. Jest to akcja skierowana do wszystkich, którzy chcą pomóc polskim weteranom żyjącym na Kresach wschodnich.

        • Rozstrzygnięcie międzyświetlicowego konkursu plastyczno-technicznego "Ekologiczne stroiki bożonarodzeniowe"

        • Stroiki i kompozycje bożonarodzeniowe w naszych domach zdecydowanie umilają świąteczny czas i nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru. Choć świąteczne stroiki bez problemu możemy dostać w kwiaciarniach i pracowniach florystycznych, to jednak te wykonane własnoręcznie są prawdziwie unikatowe i piękne. Właśnie takie prace nagrodziliśmy w naszym konkursie. Dużym zainteresowaniem wśród uczestników cieszyły się wszelkiego rodzaju wieńce wykonane różnymi technikami. Zdobyły  one również uznanie jury, które postanowiło wyróżnić następujące prace i ich wykonawców:

          Miejsce I - Hanna Gut ze świetlicy przy Szkole Podstawowej Nr 6

          Miejsce II - Oliwier Ćwielong ze świetlicy przy Szkole Podstawowej Nr 6

          Miejsce III - Bartłomiej Dworaczek ze świetlicy przy Szkole Podstawowej Nr 6

          Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział a zwycięzcom gratulujemy bogatej wyobraźni i pokładów kreatywności. Ich prace niech będą inspiracją do tego, by również stworzyć urzekającą kompozycję, która w pełni będzie pasować do nas i naszego domu.

          NAGRODY WRAZ Z DYPLOMAMI MOŻNA ODBIERAĆ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

          OD 11.12.2019r. W GODZINACH 600 - 1630.

            

           

           

        • Grudniowe aktywności

        • Grudzień to czas oczekiwania na Mikołajki, na wspaniałe Święta Bożego Narodzenia, na prezenty, na czas wolny, na śnieg i wiele innych przyjemnych rzeczy wink. W naszej świetlicy czas ten wypełniły rozmowy o tradycjach i świątecznych zwyczajach w rodzinach naszych wychowanków, przygotowania ozdób świątecznych do sal świetlicowych i naszych domów, śpiewanie kolęd i zimowych piosenek, ale przede wszystkim radość z prezentów mikołajkowych i wspólna zabawa.

            

            

            

        • Styczniowe aktywności

        • Styczeń był dla nas wyjątkowo „krótkim miesiącem” ze względu na trwający czas świąteczny oraz czas ferii zimowych. Mimo że obecnie ferie zimowe nie przypominają tych białych sprzed lat, dzieci wciąż z niecierpliwością czekają na upragniony wypoczynek. Tematyka zajęć świetlicowych związana była z bezpieczeństwem na lodowiskach, stokach narciarskich i drogach. Czas spędzony na świetlicy wypełniła także wspólna zabawa, lektura i mnóstwo muzycznych aktywności.

            

            

            

        • Lutowe aktywności

        • Żadna pogoda nie jest w stanie przeszkodzić dzieciom w dobrej zabawie, dlatego w lutym znów rysowaliśmy i malowaliśmy, wycinaliśmy i wyklejaliśmy, planowaliśmy i budowaliśmy. Nasza aktywna świetlica wyruszyła w krainy wiecznego śniegu i lodu, a zainspirowani podróżą uczniowie wykonali wiele wspaniałych prac plastycznych. Rozmawialiśmy również o zasadach dobrego wychowania i właściwego zachowania się przy stole. Podjęliśmy ważny temat przeciwdziałania agresji i przemocy oraz tego, jak przezwyciężyć i opanować złość. Wielu wychowanków zabrało ze sobą piękne dekoracje, które wykonali w butelkach wykorzystując zabarwioną sól, a także mini ubranka wykonane techniką origami. Nie zabrakło zajęć ruchowych, zabaw przy muzyce oraz wspólnych gier, podczas których rozwijaliśmy spostrzegawczość i szybkość reakcji wink

            

              

             

        • Walentynki

        • Walentynki to święto, które zyskało dużą popularność. W naszej świetlicy przygotowywaliśmy się do niego przez cały tydzień smiley Zaczęliśmy od dekorowania sali. Pomysłów było wiele, jednak postawiliśmy na główny motyw, czyli serca i serduszka oraz fruwające amorki heart  Jedną z najpopularniejszych zabaw walentynkowych jest niewątpliwie poczta walentynkowa. Uczniowie, którzy mieli ochotę wyrazić uczucia swoim sympatiom przygotowali dla nich piękne kolorowe kartki. Wszystkie miłe wyznania zostały dostarczone 14 lutego. Inną tematyczną atrakcją był konkurs na taniec w parze z balonem. Konkurencja dała nam wszystkim wiele radości.

          Walentynki to doskonała okazja do uczczenia przyjaźni oraz do rozmowy na temat życzliwości i szacunku do siebie nawzajem. Podczas zajęć zadaniem uczniów było zapisanie na plecach kolegi miłej notatki, jakiegoś komplementu czy tego, co lubią w danej osobie. Odbyło się również losowanie nazwisk kolegów i koleżanek, dla których w przyszłym tygodniu zobowiązaliśmy się być mili i uczynni. Mamy nadzieję, że każdemu uda się wypełnić zadanie wink

            

              

             

            

            

           

        • Międzyświetlicowy konkurs plastyczny "Pocztówka z ferii"

        • Ferie zimowe już za nami i za nami również kolejny konkurs. W lutym wychowankowie naszej świetlicy wzięli udział w konkursie plastycznym "Pocztówka z ferii". Bez względu na to czy czas wolny spędzili na wyjeździe, czy też zostali w mieście, przygotowali wspaniałe kartki z pozdrowieniami nawiązujące do feryjnych aktywności i miejsc, które odwiedzili.

          Miło nam poinformować, że Aleksandra Frydel z klasy 3a zajęła III miejsce. Serdecznie gratulujemy!

           

        • Bezpiecznie w sieci

        •  

          Internet stał się powszechnie dostępnym medium, z którego korzystają coraz młodsi użytkownicy. W sytuacji, gdy odbywa się to pod nadzorem dorosłych i z wykorzystaniem bezpiecznych, przyjaznych dzieciom serwisów internetowych, a także w ograniczonym wymiarze czasowym, to nie stanowi to zagrożenia dla dzieci. Podczas zajęć świetlicowych omówiliśmy pozytywne zastosowania internetu, przypomnieliśmy jak kulturalnie, mądrze i bezpiecznie korzystać z sieci oraz co zrobić w sytuacji zagrożenia. W wirtualny świat wprowadzili nas dwaj bohaterowie z serii filmów „Plik i Folder”. Uświadomili nam również, jak wielu z nas zatraca umiar między czasem spędzonym w sieci a poza nią, przez co zaniedbuje swoje obowiązki, pasje a może nawet rodzinę czy przyjaciół.

            

            

            

           

           

        • Świętujemy Dzień Kobiet

        • Coroczne święto wszystkich kobiet i dziewczynek uczciliśmy głośnym "Sto lat" wink Następnie dziewczyny zaangażowały się w rywalizację w takich konkurencjach jak rozpoznawanie sylwetek słynnych kobiet, wyjaśnienie trudnych pojęć ze świata mody i urody oraz rozpoznawanie przedmiotów za pomocą dotyku. Najwięcej emocji wzbudziło zadanie polegające na zaprojektowaniu stroju na wybieg z materiałów recyklingowych oraz jazda slalomem na dywanikach. Wszystkie dziewczyny świetnie poradziły sobie z tym wyzwaniem i udowodniły, że mają predyspozycje by być doskonałymi kierowcami laugh Chłopcy wykazali się kreatywnością i stworzyli dla dziewcząt kwiaty z klocków. Czas upłynął nam w wyjątkowo miłej atmosferze.

          Wszystkim kobietkom - SPEŁNIENIA MARZEŃ!

            

            

            

              

             

            

             

        • Dzień Otwarty Szkoły

        • Świetlica pełni znaczącą rolę w realizacji zadań opiekuńczo - wychowawczych szkoły. Ma też istotne znaczenie dla rodziców, którzy ze względu na czas pracy, pozostawiają w niej swoje pociechy na dłużej. Świetlica szkolna jest miejscem, w którym uczniowie spędzają czas zarówno przed zajęciami, jak i po ich zakończeniu, jest szkolną przestrzenią czasu wolnego, miejscem relaksu, integracji i zabawy. Nie brakuje w niej również aktywności związanych z nauką, pomocą w odrabianiu zadań domowych, a ponadto zabaw dydaktycznych i twórczych. Podczas dnia otwartego rodzice wraz z dziećmi chętnie zaglądali do naszych sal świetlicowych, gdzie mogli zapoznać się z wyposażeniem i formami pracy w świetlicy a nasze przyszłe Świetliczaki mogły swobodnie się bawić. Odwiedziły nas również starszaki z Akademii Przedszkolaka, które w ramach naszego kolejnego spotkania mogły jeszcze lepiej poznać szkołę i dać się porwać piracko - kowbojskiej przygodzie wink Dzieci chętnie układały klocki, torowiska dla pociągów, pokonywały tor ze śladami stóp i dłoni, rozgrywały mecze na stole z piłkarzykami, odgrywały role bawiąc się w domku dla lalek, tworzyły bańki w bańce i wykreowały własnego gniotka, który jest świetną zabawką antystresową laugh Wszystkich przyszłych uczniów serdecznie zapraszamy do ŚWIETLICY, gdzie jest radoŚnie, ciekaWie, bezpIecznie, wEsoło, sympaTycznie, koLorowo, przyjaźnIe, fantastyCznie i zabAwnie!

            

            

            

             

            

            

            

            

            

            

        • Wielkanocne materiały do wykorzystania w domu

        • Święta Wielkanocne niejednokrotnie stawały się inspiracją do ciekawych i przyjemnych zajęć świetlicowych. Obecnie nie mamy możliwości wspólnego uczestniczenia w tych aktywnościach, jednak chcielibyśmy zaproponować Wam kilka materiałów, które możecie wykorzystać w domu w czasie wolnym. Niektóre z nich są w formie prezentacji multimedialnych, inne w pliku tekstowym (Word), który możecie edytować i w nim zapisywać swoje działania lub też go wydrukować. Pojawią się też takie w formie zdjęć, które możecie pobrać i otwierając za pomocą programu Paint bezpośrednio uzupełnić.

          Zwyczaje_i_tradycje_wielkanocne.pptx (prezentacja multimedialna)

          https://samequizy.pl/quiz-wielkanocny/  (link do quizu o Wielkanocy)

          Swietlica_6.04.2020.docx  (zagadki i rebusy w programie Word)

                

          Kolejna porcja świątecznych łamigłówek :) Możecie się z nami podzielić rozwiązaniami na profilu facebookowym szkoły pod postem świetlicy :) Zadania są tak przygotowane, aby móc je łatwo edytować, np. w programie Paint. Wyrazy w wykreślankach możecie skreślić wybierając prostą linię (kształty) z paska narzędzi, hasła wpisujcie za pomocą pola tekstowego. Zadanie polegające na stworzeniu rysunku z wykorzystaniem wskazówek otwórzcie za pomocą programu Paint i wypełniajcie puste kratki przy użyciu narzędzia "wypełnij kolorem". Plik o wielkanocnych zwyczajach na świecie i łamigłówkę o zajączku otwórzcie bezpośrednio w Wordzie i klikając w puste ramki możecie uzupełnić tekst.

          Swietlica_7.04.2020.docx

          Szukanie_zajaczka_-_lamiglowka_logiczna.docx

          Wielkanoc_na_swiecie.docx

                 

        • Świetlicowy konkurs plastyczny "Świąteczne zwyczaje wielkanocne"

        •  

          Kochane Świetliczaki!

          W czasie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych wszyscy realizujecie swoje zadania edukacyjne w formie nauczania zdalnego. Ważne jest też to, jak spędzacie czas w Waszych domach poza nauką. Jeszcze nie tak dawno znaczna część z Was spędzała czas w świetlicy, gdzie wśród różnorodnych zajęć mogliście znaleźć te, które Was interesują i rozwijają. Nadal chcemy pomagać Wam w organizacji czasu wolnego i podsunąć kilka propozycji. Każda z nich (podobnie jak zajęcia świetlicowe) jest dobrowolna.

          Na początku chcemy zaprosić wszystkich chętnych uczniów klas I-III do udziału w konkursie plastycznym o tematyce świątecznej. Zadaniem dzieci jest przygotowanie pracy techniką dowolną (ze względu na ograniczony dostęp do niektórych sklepów nie narzucamy Wam techniki ani formatu) według własnego pomysłu, samodzielnie lub z niewielką pomocą rodzica. Praca może być narysowana, namalowana, wyklejana itp. (może to być również forma przestrzenna), ale musi nawiązywać do zwyczajów wielkanocnych. Możecie przedstawić scenę polewania się wodą, wspólnego malowania jajek, święcenia pokarmów, wypiekania mazurków lub też wykonać takiego mazurka, pisankę, kraszankę, zająca wielkanocnego lub koszyczek w formie przestrzennej. A może znacie jakieś regionalne tradycje?

          Zdjęcie wykonanej pracy wraz z imieniem, nazwiskiem i klasą należy umieścić w komentarzu pod postem na profilu facebookowym szkoły do 8 kwietnia. Wiemy, że zaskoczycie nas twórczymi pomysłami a te najciekawsze zostaną nagrodzone wink

        • Rozstrzygnięcie świetlicowego konkursu plastycznego "Świąteczne zwyczaje wielkanocne"

        •     

        • Z ekologią na ty - szanujemy środowisko naturalne

        • Tematyka zajęć świetlicowych w tym tygodniu dotyczy ekologii i ochrony środowiska. Definicja ekologii może wydawać się z pozoru trudna do wyjaśnienia dzieciom, jednak gdy sięgniemy do dosłownego tłumaczenia tego pojęcia, okaże się, że to po prostu nauka o domu, a więc o naszej planecie, naszym środowisku, miejscu, w którym żyjemy. Ekologia dotyczy każdego człowieka oraz wszystkich istot, które go otaczają. Osoby, które prowadzą ekologiczny styl życia nie krzywdzą zwierząt, dbają o rozwój roślin, segregują śmieci, oszczędzają wodę i prąd, nie marnują jedzenia, sprzątają po swoich psach. Jest jeszcze wiele innych rzeczy, które możemy zrobić dla naszego środowiska. Zatroszczmy się o to, by żyć w pięknym i czystym domu wink

          My, jako rodzice i nauczyciele pamiętajmy, że słowa uczą, ale przykłady pociągają!

          W przygotowanych materiałach znajdziecie prezentację multimedialną z wiadomościami, które być może Was zainteresują, link do quizu, w którym możecie sprawdzić swoją wiedzę ekologiczną oraz trzy łamigłówki. Pliki w programie Word zostały przygotowane do bezpośredniej edycji – możecie pisać w tabelkach i polach tekstowych. Plik jpg (zdjęcie) pobierzcie i otwórzcie za pomocą programu Paint. Ostatnią propozycją jest praca techniczno – plastyczna z wykorzystaniem wytłaczanek po jajkach, które być może zostały po Świętach Wielkanocnych.

          zadbaj_o_swoj_dom.pptx

          https://samequizy.pl/dbamy-o-nasze-srodowisko/

          luki.docx

          swieta_przyrodnicze.docx

             

          Dbając o środowisko dbamy również o rozwój roślin. Zobaczcie, jak pięknie rozkwitły na wiosnę, nawet te zrobione z papieru.

          Do produkcji papieru wykorzystuje się włókna roślinne z drzew. Takie włókna mają w sobie bardzo cieniutkie rurki, przez które w roślinach jest transportowana woda. To właśnie ten proces spowodował, że nasze papierowe kwiaty po włożeniu do wody rozkwitły (spęczniały). Kwiatek nie otworzy się, jeśli jego płatki będą się wzajemnie blokować lub zostaną zamoczone.

        • Ziemia - nasz wspólny dom

        • 22 kwietnia celebrujemy Dzień Ziemi. Święto Naszej Planety obchodzone jest międzynarodowo. To doskonała okazja, by popularyzować wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, zwiększać świadomość ludzi dotyczącą ekologii, ale również, by po prostu docenić otaczającą nas przyrodę. Pamiętajmy, aby podczas zwykłego spaceru w parku czy w lesie, zatrzymać się choć na chwilę, dostrzec piękno otaczającej przyrody i pokazać dzieciom, jak wiele wspaniałości ma nam do zaoferowania natura wink

          Krzyzowka_ekologiczna.docx (hasła wpisz w krzyżówkę bezpośrednio w programie Word)

          http://www.scholaris.pl/resources/run/id/49412

          kolorowanka.docx (do wydrukowania)

          Eksperyment.docx (wypełnij w Wordzie w przygotowanych polach)

          (otwórz za pomocą programu Paint i połącz punkty narzędziem "Linia")

          (wypełnij kolorem odpowiednie kratki w programie Paint)

          (przy użyciu funkcji "wypełnij kolorem" zamaluj właściwy wynik tą samą barwą, co przedmiot)

        • Majowe Święta Narodowe

        • Przed nami trzy ważne święta narodowe. 1 maja świętujemy prawo do pracy i odpoczynku. Dzięki wieloletnim strajkom na całym świecie robotnicy otrzymali w końcu prawa, które znamy do dziś, np. prawo do ośmiogodzinnego dnia pracy i dni wolnych. To wydarzenie upamiętniane jest w wielu krajach. Oficjalnym świętem narodowym w Polsce jest od 1950 roku. 2 maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Polska ma biało – czerwoną flagę. Biały kolor symbolizuje czystość, niewinność i dobro, a czerwony - ogień, waleczność i odwagę. Barwy pochodzą od naszego godła – białego orła na czerwonym tle. Dzień Flagi poprzedza święto upamiętniające przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 Maja. To właśnie 3 maja 1791 roku Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję. Jest to najważniejszy dokument w państwie. Określa podstawowe zasady funkcjonowania państwa i wielu dziedzin życia obywateli. Przygotowaliśmy dla Was materiały związane z tym tematem.

          https://samequizy.pl/polska-moja-ojczyzna/ (sprawdź swoją wiedzę w quizie)

          https://learningapps.org/display?v=p76mq920k20 (zagraj w memory)

          krzyzowka_o_Polsce.docx (hasła wpisz bezpośrednio w kratki krzyżówki)

          rebusy_o_Polsce.docx (rozwiązania wpisz w prostokąty przy rebusach)

            

          (litery połącz w programie Paint, klikając na pasku narzędzi KSZTAŁTY -> LINIA; podobnie możesz zrobić w labiryncie)

             

          Zadania wykonaj w programie Paint. Litery hasła wpisz w poszczególne kratki wybierając NARZĘDZIA -> TEKST. Pola w kolorowance zamaluj narzędziem WYPEŁNIJ KOLOREM.

             

          (NARZĘDZIA -> WYPEŁNIJ KOLOREM)

          Puzzle ułóż w programie Paint. Wybierz opcję ZAZNACZ i przeciągnij prostokąt na puzzlu, który chcesz poruszyć (zrób to jak najdokładniej). Teraz możesz przesunąć wybrany puzzel do ramki obok. UWAGA! Niektóre puzzle są obrócone. Skorzystaj z opcji OBRÓT W LEWO/OBRÓT W PRAWO.

        • Pierwsza pomoc

        • Zapewne każdy z nas uważa, że nauka pierwszej pomocy to istotne zagadnienie, ważna i przydatna w życiu lekcja. Co na ten temat powinny wiedzieć dzieci? W jakim wieku należałoby rozpocząć naukę pierwszej pomocy? Czy możemy oczekiwać od małego człowieka, że weźmie na siebie odpowiedzialność za ludzkie życie? Czy będzie w stanie prawidłowo ocenić sytuację? To trudne pytania, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi, jednak dzieci już nie raz udowodniły, że potrafią być jak superbohaterowie, którzy ratują życie dorosłym. Ich naturalne zachowania sprawiają, że są bardziej śmiałe i nie mają zahamowań, podczas gdy niejeden dorosły ma opory i odczuwa strach przed podjęciem jakichkolwiek działań ratowniczych.

          Na naukę pierwszej pomocy nigdy nie jest zbyt wcześnie. Pierwszą i najważniejszą umiejętnością jest wzywanie pomocy oraz rozpoznanie niebezpieczeństwa. Uczmy nasze dzieci samodzielności i radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

          ABC_pierwszej_pomocy_(prezentacja_multimedialna).pptx

          https://www.youtube.com/watch?v=5i6ngsLmULo (film instruktażowy)

          https://samequizy.pl/czy-umiesz-udzielic-pierwszej-pomocy/

          https://learningapps.org/watch?v=p2kr4r81c20 (dopasuj podpis do obrazka)

          https://learningapps.org/watch?v=phbxm0t7520 (odkryj obrazek wypełniając polecenia)

          pierwsza_pomoc(1).docx (wypełnij bezpośrednio w Wordzie klikając w kolejne kratki)

          uzupelnij.docx (uzupełnij bezpośrednio w Wordzie klikając w niebieskie prostokąty)

             

          (wykreśl wyrazy narzędziem LINIA w programie Paint)                     (dokończ rysunek według własnego pomysłu)

        • Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma...

        • Kolejny świetlicowy temat związany jest z hobby, które niejedno ma imię - sport, gra na instrumencie, taniec, malowanie, fotografowanie, kolekcjonowanie, a może czytanie, modelarstwo, szycie czy gry planszowe? Nasze dzieci dorastają w czasach cyfryzacji i postępu technicznego, a ich wypoczynek często nierozerwalnie związany jest z technologicznymi nowinkami. Tymczasem aktywności, które mogą zaciekawić dzieci jest znacznie więcej, dlatego ważne jest, żeby pokazać im różnorodne formy spędzania czasu wolnego. Odkrywając talenty i zainteresowania naszych pociech, nie ograniczajmy ich i pozwólmy znaleźć własną drogę. Nie bagatelizujmy zajęć malucha, uważając że marnuje czas, ponieważ nawet chwilowa mania jest drogą do poszukiwania własnego ja i poznawania siebie. Niezastąpiona jest rola rodzica, który powinien wspierać i rozbudzać każdy rodzaj pasji swojego dziecka - ZACHĘCAĆ, ale NIE WYMUSZAĆ, ponieważ w łatwy sposób możemy zamienić przyjemność w uciążliwy obowiązek i źródło rozdrażnienia. Rozwijając swoje zainteresowania, dziecko powinno mieć poczucie, że coś zyskuje (frajdę, doświadczenie, umiejętności), a nie traci (siłę, czas, przyjemność), bo przecież nie zależy nam jedynie na tym, by ciągle inwestować w dobrą przyszłość dziecka, ale także by zainwestować w to co tu i teraz, czyli jego szczęśliwe dzieciństwo i dobre relacje w rodzinie.

          Do tematu wprowadzi Was krzyżówką, którą możecie uzupełniać klikając bezpośrednio w kratki. Jeśli hasła sprawią Wam trudność, znajdziecie również podpowiedzi ;)

          krzyzowka_zainteresowania.docx

          Wielu z Was lubi eksperymentować i przeprowadzać ciekawe doświadczenia, dlatego przygotowaliśmy dla kilka eksperymentów, które możecie powtórzyć w domu.

             

             

          A może jesteście pasjonatami malarstwa i rysunku? Kilka propozycji dla tych, którzy chcieliby poćwiczyć swój warsztat w Paincie i nie tylko :)

              

          W naszej świetlicy jest wiele osób, które lubią tworzyć przeróżne konstrukcje, postacie i ozdoby z mas plastycznych. Podajemy Wam przepis na szybką i łatwą w wykonaniu ciastolinę. Wystarczy pół szklanki odżywki do włosów i jedna szklanka mąki ziemniaczanej. Oba składniki dokładnie ze sobą łączymy i ugniatamy do uzyskania gładkiej, jednolitej masy. Można ją zabarwić przy pomocy barwników spożywczych lub przypraw z naszej kuchni (curry, kurkuma, papryka, cynamon, kakao). Masę można przechowywać w szczelnym pojemniku.

                

        • Sport to zdrowie

        • Można zaryzykować stwierdzenie, że sport jest obecny w życiu każdego dziecka i odgrywa w nim znaczącą rolę. W zależności od wieku jest zwykłą zabawą, pasją lub nawet wyborem przyszłej drogi życiowej. Sport daje wiele korzyści: wzmacnia całe ciało, poprawia wydolność organizmu, zapobiega wadom postawy, pomaga zdobyć odpowiednią koordynację, którą małe dzieci muszą samodzielnie wypracować. Aktywność ruchowa wpływa nie tylko na rozwój fizyczny dziecka, ale również umysłowy. Sport w połączeniu ze zdrową dietą powoduje efektywniejsze działanie mózgu wink Doskonale wiemy, że może również pokazać wartości, których dorosły nie jest w stanie przekazać w sposób werbalny. Wytrwałość, uczciwość, odwaga, szacunek do siebie i innych to tylko kilka z bardzo ważnych cech, które nabiera mały sportowiec, a które mają znaczenie również w innych dziedzinach życia. Na zakończenie, przyznajmy otwarcie, że naturalną cechą większości dzieci jest duża ruchliwość i nagromadzona energia, a ta może znaleźć ujście właśnie w aktywności fizycznej wink

          https://learningapps.org/watch?v=pqhg0h11n20 (zagraj w memory)

          https://samequizy.pl/co-wiesz-o-pilce-noznej-19 (quiz dla miłośników piłki nożnej)

          Krzyzowka_sport.docx (hasła wpisuj bezpośrednio w kratki krzyżówki)

          rebusy_sport.docx (rozwiązania wpisuj w żółtych prostokątach)

          Kto_ma_racje.docx

          Co_lubi_Pawel.docx

          gra_sportowa.docx (pionki do gry znajdują się w lewym dolnym rogu planszy)

        • Zakończenie roku szkolnego

        • Nietypowy rok szkolny 2019/2020 dobiegł końca. Czas na odpoczynek ;) Wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom życzymy SPOKOJNYCH wakacji, ale jednocześnie pełnych niezapomnianych wrażeń i wzruszających momentów, które zostaną w pamięci!

    • Logowanie

  • Librus Synergia