• Aktualności świetlicy w roku szkolnym 2020/2021

        • WRZESIEŃ

        • Pierwszy miesiąc w nowej rzeczywistości szkolnej już za nami smiley Zapewne wielu z Was towarzyszyła niepewność, a w głowie pojawiło się wiele pytań. Mimo wszystko rok szkolny wystartował i w murach naszej szkoły pojawiły się nowe twarze, a wraz z nimi uśmiech i pozytywne nastawienie. Wychowawcy świetlicy zadbali o to, aby sale (mimo iż pozbawione niektórych zabawek) pozostały kolorowe i radosne, a kąciki zainteresowań pobudzały do różnorodnych aktywności. Wychowankowie naszej świetlicy nie stracili entuzjazmu i zapału, dlatego zajęcia wspierające zainteresowania dzieci ruszyły pełną parą. Wrzesień okazał się dla nas łaskawy, więc sporo czasu spędziliśmy na świeżym powietrzu, gdzie uczniowie mieli okazję do wspólnej rywalizacji (wyścigi, tory przeszkód, rzuty do celu, kręgle, mecze piłki nożnej i wiele innych) oraz zabaw integrujących zespół. Powstały także pierwsze dzieła zdobiące sale świetlicowe, a uczniowie trzecich klas po raz kolejny wsparli młodszych kolegów swoją wiedzą i doświadczeniem, prezentując im krótkie przedstawienie o zasadach ruchu drogowego. Nie mogliśmy również pominąć dnia poświęconego naszym CHŁOPAKOM. 30 września mieli oni okazję sprawdzić się w ciekawych konkurencjach, np. slalom z piłeczką, projektowanie ubrań z worków, rozpoznawanie i nazywanie damskich akcesoriów kosmetycznych, karaoke czy kosztowanie kwaśnych pyszności z szerokim uśmiechem na twarzy laugh

          Niewątpliwie stanęły przed nami nowe wyzwania, które podjęliśmy z pełną mobilizacją i z którymi umiejętnie sobie radzimy. Już teraz dziękujemy wszystkim Rodzicom za respektowanie procedur oraz ustalonych zasad, które mają na celu ochronę zdrowia i bezpieczeństwa uczniów oraz pracowników szkoły. Przed nami rok wytężonej pracy, dlatego zarówno dyrekcji, jak i nauczycielom oraz uczniom życzymy wytrwałości i zapału do pracy. POWODZENIA! wink

                

          ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

            

             

            

            

          BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

            

           

          PODCZAS ZAJĘĆ...

            

            

            

            

          DZIEŃ CHŁOPAKA

             

             

             

            

            

            

            

        • PAŹDZIERNIK

        • W przyrodzie wielkie zmiany, świat przybrał barwy czerwieni, żółci i brązu. Jesień rozgościła się również w naszej świetlicy. Uczniowie chętnie przygotowywali jesienne kompozycje i dekoracje zdobiące sale. Choć październik przyniósł nam nieco więcej deszczu i słoty, to jednak piękno, barwy i dary jesieni zainspirowały nas do tworzenia wspaniałych prac plastycznych, wesołych układów tanecznych, ciekawych konkursów i mnóstwa atrakcyjnych zabaw.

             

            

             

            

             

            

          ODŻYWIAJMY SIĘ ZDROWO

          Współczesna edukacja koncentruje się między innymi na zdrowiu ucznia, które jest jedną z podstawowych wartości. Niestety coraz częściej złe nawyki żywieniowe, a do tego brak ruchu i chęć spędzania czasu wolnego przed komputerem doprowadzają do niepokojących sytuacji. Nadwaga czy nawet otyłość stają się problemem nie tylko dorosłych, dlatego również podczas zajęć świetlicowych realizujemy działania mające na celu kształtowanie postaw prozdrowotnych. Wspólnie podjęliśmy temat zdrowej diety, którą połączyliśmy z ćwiczeniami, zabawami muzyczno – ruchowymi i spacerami na świeżym powietrzu.

            

             

            

            

           

             

          DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          Wszystkim drogim Nauczycielom życzymy wielu sukcesów zawodowych, wytrwałości i inspiracji oraz kreatywnych uczniów pełnych pasji i zaangażowania. Życzymy by zawsze starczało czasu na wszystko a podejmowany trud stał się źródłem satysfakcji i społecznego uznania ;)

          Wszystkim Pracownikom naszej szkoły składamy najserdeczniejsze życzenia! Wszelkiej pomyślności na drodze zawodowej i w życiu osobistym, uznania oraz radości z codziennej pracy ;)

          AKCJA "NAJLEPSZY KLEJ"

          Świetlica szkolna przystąpiła do akcji „Najlepszy klej” organizowanej przez markę Amos. Mobilizujemy całą społeczność szkolną i zachęcamy do przynoszenia pustych tubek po kleju w sztyfcie AMOS (w tym AMOS Magic). Można je wrzucać do specjalnie przygotowanych kartoników, które zostały przekazane wychowawcom klas młodszych. Za każde 120 sztuk pustych tubek otrzymamy 30 nowych klejów, które posłużą świetliczakom do zajęć plastycznych. Akcja potrwa do końca roku szkolnego i jest nie tylko wsparciem szkolnej świetlicy, ale i środowiska ;)

          KONKURSY MIĘDZYŚWIETLICOWE

          Uczniowie chętnie wrócili w szkolne mury i z takim samym entuzjazmem przystąpili do rywalizacji w konkursach plastycznych :)

          KONKURS MIĘDZYŚWIETLICOWY "MUZYKA W OCZACH DZIECKA"

              

          Prace konkursowe pod kierownictwem p. Agnieszki Woch przygotowały: Lena Lipowicz z klasy 3b oraz Anita Kłosowska z klasy 2c. Ostatnia z przedstawionych prac została wykonana przez Alicję Błeszyńską z klasy 3a pod opieką p. Beaty Sawickiej. Niestety nie możemy zaprezentować dzieła Kingii Pieczaby (uczennicy klasy 2a), ale z ogromną przyjemnością i dumą przekazujemy, że została ona laureatką konkursu, zajmując zaszczytne pierwsze miejsce! GRATULUJEMY!

          KONKURS MIĘDZYŚWIETLICOWY "JESIENNE INSPIRACJE"

          Prace konkursowe pod opieką p. Katarzyny Simki przygotowały uczennice z klasy 2b: Alicja Zięba (wiewiórka), Martyna Szymala (baletnica) oraz Emilia Kowalczyk (sowa), która za swoją pracę zdobyła wyróżnienie.

          KONKURS ŚWIETLICOWY "PORTRET NAUCZYCIELA"

          Konkurs skierowany był do wszystkich naszych Świetliczaków, a nagrody zdobyli: I miejsce - Alicja Zięba z klasy 2b, II miejsce- Emilia Kowalczyk z klasy 2b, III miejsce - Anita Kłosowska z klasy 2c. Ponadto wyróżniony został Paweł Białas z klasy 2a. GRATULUJEMY ;)

          HALLOWEEN I DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

          Koniec miesiąca to przygotowania do Halloween i następującego zaraz po nim Dnia Wszystkich Świętych. Choć Halloween jest dniem szczególnie lubianym przez najmłodszych, nasi uczniowie chętnie podjęli prace dotyczące zarówno jednej, jak i drugiej tematyki.

             

             

        • LISTOPAD

        • Na początku listopada uczciliśmy Dzień Postaci z Bajek. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach dotyczących bohaterów książek, komiksów i seriali animowanych, ponieważ są oni dla wielu z nich bardzo ważni. Z bohaterami bajek zapoznają nas rodzice i dziadkowie, a później niejednokrotnie zostają z nami na wiele lat, a czasami na zawsze.

             

             

            

          W niedługim czasie podjęto nowe decyzje dotyczące edukacji w szkołach podstawowych, a ich efektem było objęcie również najmłodszych uczniów nauczaniem zdalnym. Zdecydowana większość dzieci uczestniczyła w lekcjach online w domu, jednak zajęcia organizowane były również na terenie szkoły, gdzie mieliśmy okazję spędzić ze sobą między innymi andrzejki wink

             

               

          Dla wszystkich uczniów klas I-III został zorganizowany konkurs plastyczny, w którym należało przedstawić jednego z najlepszych przyjaciół każdego dziecka, czyli pluszowego misia. Konkurs nawiązywał do wyjątkowego święta tej niezwykłej zabawki, która ma interesującą historię. Wiąże się ona z postacią Teodora Roosvelta (prezydenta Stanów Zjednoczonych), który podczas polowania nakazał uwolnienie postrzelonego wcześniej niedźwiadka. Wydarzenie zostało zilustrowane w postaci komiksu w waszyngtońskiej prasie a ta trafiła w ręce pewnego producenta zabawek. Zainspirowany ciekawą historią stworzył nową zabawkę w formie pluszowego niedźwiadka i nazwał go Teddy Bear (co było nawiązaniem do imienia prezydenta). Miś stał się przyjacielem dzieci na całym świecie a jego święto ma już ponad stuletnią tradycję. Dziękujemy za udział i licznie nadesłane prace. Wyniki zostały przedstawione w galerii. Wszystkim uczestnikom i zdobywcom nagród GRATULUJEMY!

          UCZNIOWIE KLAS PIERWSZYCH:
          MIEJSCE I - Róża Pawlak
          MIEJSCE II - Maja Wilczek
          MIEJSCE III - Piotr Krzysztofik

          WYRÓŻNIENIA: Dominik Nowak, Amelia Fesser, Maciej Lis, Oliwia Kasprzak, Anastazja Ledek, Antonina Jurczyga

           

            

          UCZNIOWIE KLAS DRUGICH:
          MIEJSCE I - Maja Lis
          MIEJSCE II - Dawid Sobczuk
          MIEJSCE III - Emilia Kawula

           

           

          UCZNIOWIE KLAS TRZECICH:
          MIEJSCE I - Grzegorz Haisz
          MIEJSCE II - Weronika Wybraniec
          MIEJSCE III - Rafał Skowronek

          WYRÓŻNIENIA: Alicja Błeszyńska, Lena Dec, Hanna Wąsek, Zuzanna Dzięcioł, Agata Szydło

            

            

           

        • GRUDZIEŃ

        • Ten rok szkolny pod wieloma względami różni się od minionych. Grudzień zawsze był czasem odwiedzin szczególnego gościa jakim jest Święty Mikołaj, czasem głośno wybrzmiewających zimowych i świątecznych piosenek, czasem integracji, spotkań i dzielenia się opłatkiem. Tym razem było inaczej. Szkolne mury opustoszały, korytarze zamilkły. Mimo wszystko próbowaliśmy stworzyć świąteczną atmosferę zarówno w szkole, jak i w wirtualnej rzeczywistości laugh Mamy nadzieję, że w Waszych domach i rodzinach można poczuć magię świąt, która przyniesie wiele pięknych emocji i wzruszeń. Życzymy Wam spokoju, rodzinnego ciepła i radości. Niech spełnią się wszystkie życzenia i pozwolą nam spotkać się w murach szkoły w kolejnym nowym roku wink

            

        • STYCZEŃ

        • Styczeń był czasem ferii zimowych dla wszystkich uczniów w kraju. Po zimowym odpoczynku i zakończeniu zdalnego nauczania w klasach młodszych, wróciliśmy do szkoły z nową energią i pomysłami. Zaraz po powrocie czekał na nas poważny styczniowy temat – Dzień Babci i Dziadka.  Niejednokrotnie nie mamy możliwości aby spędzić ten dzień z naszymi babciami i dziadkami, ale zawsze możemy do nich zadzwonić z życzeniami, czy wysłać urokliwą laurkę. Takie upominki wykonaliśmy wspólnie z naszymi Świetliczakami. Był też czas na eksperymentowanie z balonami i bańkami, a komu było za mało śniegu, mógł go stworzyć z wykorzystaniem jednorazowych pieluszek dziecięcych wink Niesamowitym zainteresowaniem cieszyły się klocki konstrukcyjne w postaci kolorowych rurek. Powstały z nich bardzo kreatywne budowle.

            

            

            

             

             

            

            

             

             

              

             

            

            

        • LUTY

        •  

          Mroźny luty to wciąż długie noce i krótkie dni, oczekiwanie na każdy ciepły promień słońca, ale jest to również miesiąc, w którym odnajdziemy wiele powodów do radości i uśmiechu, a to za sprawą ciekawych dni, które dają okazję do świętowania. W lutym możemy obchodzić Dzień Niespodziewanego Całusa, Dzień Wdzięczności dla Kuriera, Światowy Dzień Nutelli, Dzień Drobnych Uprzejmości, Dzień Rzęs, Dzień Miłości do Zwierząt, Dzień Ciastek dla Psów, a nawet Dzień Jedzenia Lodów na Śniadanie. Okazji do świętowania jest mnóstwo, my jednak tradycyjnie obchodziliśmy Walentynki – dzień życzliwości, miłości i przyjaźni. Kolejne dni upływały nam pod znakiem serca, a dzieci poznawały znaczenie tych wielkich słów, uczestniczyły w zabawach tanecznych z wróżbami, wykonały wiele różnorodnych walentynek dla swoich sympatii, ale i przemiłe upominki dla kolegów i koleżanek, których być może znają nieco mniej. Tydzień zakończył konkurs plastyczny "Nasi przyjaciele".

            

            

             

              

             

              

             

            

              

             

           

          Z listy świąt nietypowych wybraliśmy jedno. Wychowawcy wraz ze Świetliczakami postanowili uczcić szczególny dzień dedykowany naszym czworonożnym, wąsatym pupilom. Koty doczekały się swojego międzynarodowego święta i opanowały szkolną świetlicę. Dzieci pojawiły się w kocich przebraniach, za pomocą różnych technik plastycznych wykonały mnóstwo sylwetek swoich puszystych ulubieńców, zapoznały się z ciekawostkami dotyczącymi życia kotów dzikich i domowych, a nawet wcieliły się w nie same i naśladowały ich zachowania. Zorganizowany został konkurs jak najszybszego zwijania kłębka, picia mleka przez słomkę, a następnie z miseczki. Dzieciaki-kociaki wzięły udział w zabawach ruchowych „ciepło-zimno”, „kocie grzbiety”, „kocie polowanie”. Zajęcia były okazją do uwrażliwienia uczniów na potrzeby wszystkich zwierząt oraz rozbudzenia empatii w stosunku do mniejszych przyjaciół.

             

             

            

            

            

          Luty to również czas karnawału. Mimo, że nie mogliśmy organizować hucznych zabaw i tłocznych bali przebierańców, to każda z klas uczestniczyła w zabawie karnawałowej we własnym gronie. Podczas zajęć świetlicowych dzieci mogły przygotować dla siebie zachwycające kolorowe i roziskrzone maski, które dodatkowo poddane były ocenie jury, a ich autorzy zostali nagrodzeni. Czas karnawału zakończył dzień miłośników słodkości, czyli Tłusty Czwartek.

             

           

           

               

              

              

          W czasie lutowych aktywności w świetlicy odbyły się także dwa inne konkursy - dla młodych artystów „Pejzaż zimowy mojej okolicy”, a dla młodych konstruktorów „Mój robot”. Pierwszy wyzwalał twórczą ekspresję i rozwijał wrażliwość estetyczną. Drugi z nich był doskonałą szansą, by kształtować wyobraźnię przestrzenną, a może nawet zapoznać się z pojęciami technicznymi, czy informatycznymi. Do komisji konkursowych wpłynęło wiele prac, a wyłonienie laureatów stało się niezwykle trudnym zadaniem. Każda praca była wyjątkowa, pomysłowa i kreatywna.

          WYNIKI KONKURSU "Pejzaż zimowy mojej okolicy"

                 I miejsce - Dawid Sobczuk z klasy 2a                      II miejsce - Maja Lis z klasy 2a                      III miejsce - Agata Szydło z klasy 3b

            

            

          WYNIKI KONKURSU "Mój robot"

           

           

                 I miejsce - Antonina Jurczyga z klasy 1b                II miejsce - Amelia Fesser z klasy 1c             III miejsce - Maciej Lis z klasy 1c

            

          Wyróżnienia:

          Alicja Kuś z klasy 1b, Wiktoria Sadowska z klasy 1a, Piotr Krzysztofik z klasy 1b, Oskar Łuksza z klasy 2b, Maja Lis z klasy 2a, Dawid Sobczuk z klasy 2a, Filip Chmielewski z klasy 3a.

             

           

          GRATULUJEMY i dziękujemy za zainteresowanie konkursami oraz liczny udział wink

        • MARZEC/KWIECIEŃ/MAJ

        • NAUCZANIE ZDALNE

        • KTO O PISANKACH PAMIĘTAŁ, TEN MIAŁ WESOŁE ŚWIĘTA ;)

        • W ubiegłym roku po raz pierwszy zetknęliśmy się z lockdownem, który przypadł między innymi na czas świąt wielkanocnych. Obecnie ponownie mierzymy się z trudnościami, jakie niosą ze sobą obostrzenia wywołane pandemią. Szkolne mury opustoszały a korytarze zamilkły, ale przecież w naszych domach również spędzamy czas aktywnie. Dla Świetliczaków, którzy choć przez chwilę pomyśleli o świetlicy z tęsknotą, mamy kilka zadań laugh Jako wychowawcy świetlicy przygotowaliśmy dla Was wielkanocną krzyżówkę, dwie gry oraz instrukcję wykonania prostej pracy plastycznej, która może być ozdobą w Waszych domach.

          KRZYŻÓWKI

          https://learningapps.org/watch?v=ph1a79d6a21&fbclid=IwAR2qFiBmAo1qVd_9dfyH5GuJuUf_-5hrCBk9WKDBqtd_nzSpjD5c7l5mvoM

          (opis do hasła pojawi się po kliknięciu w okienka krzyżówki)

          Jako dodatkową krzyżówkę proponujemy Wam https://wordwall.net/pl/resource/13570372/polski/wielkanoc-krzy%c5%bc%c3%b3wka

          ZABAWA SŁOWNA

          https://learningapps.org/watch?v=pn7o0bjfn21&fbclid=IwAR1IVW6GvwMMEPDkbgEryax9tcsd7QfBHR4tcLLn2aEYezJN7n7l3kD-1bU

          (odgadnij hasło wybierając litery, z których się składa; masz ograniczoną liczbę prób)

          GRA PLANSZOWA

          Zagraj ze swoimi rodzicami lub rodzeństwem w wielkanocną grę planszową. Gra pozwoli również na szybką powtórkę materiału i utrwalenie wiedzy zdobytej na lekcjach ;) Przeczytaj dokładnie instrukcję. Warto również wybrać kogoś, kto będzie odpowiedzialny za kontrolowanie i odczytywanie pytań.

          Gra_planszowa.docx

          Wielkanocne_sniadanie_-_instrukcja.docx

          Wielkanocne_sniadanie_-_pytania.docx

          PRACA PLASTYCZNA

          W swoich domach możecie również przygotować prostą dekorację świąteczną.

          Do jej wykonania potrzebne będą: biały talerzyk papierowy (można go zastąpić brystolem), biała i różowa kartka oraz kartka w dowolnym kolorze, klej, nożyczki, ołówek, czarny flamaster.

           

          Z białej i różowej kartki wycinamy kształt uszu zająca, po czym sklejamy ze sobą białą i różową część. Z kartki dowolnego koloru wycinamy kwiat (tutaj trzy wielkości tego samego kształtu, aby po sklejeniu utworzyły trówymiarowy kwiat).

            

          Do talerzyka przyklejamy uszy oraz kwiat, a przy użyciu flamastra malujemy zającowi buzię. Zając wielkanocny gotowy! smiley W naszych domach powstały też inne propozycje wink

          Na te Święta Wielkiej Nocy chcemy Wam życzyć BLISKOŚCI! Mimo, że w wielu przypadkach nie ma ona dzisiaj charakteru fizycznego, to zawsze może mieć głęboki wymiar duchowy  wink I znów powtarzamy:

          Niech się skończy czas wirusa, niech już wszystko znowu hula. Wesołego Alleluja!

        • DBAMY O PORZĄDEK

        • Spędzamy teraz więcej czasu w naszych domach. Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoje rzeczy i miejsce, w którym się uczy lub pracuje. Mamy dla Was kilka propozycji, które pomogą Wam utrzymać porządek w swoim pokoju oraz ułatwią zaplanowanie poszczególnych zadań, które macie do wykonania w ciągu tygodnia.

          WIERSZ

          Chcąc z uśmiechem podejść do tematu sprzątania, które dla niektórych może być "przykrym obowiązkiem", odczytaj lub wysłuchaj wiersza J. Brzechwy "Wiosenne porządki".

          WYSŁUCHAJ: https://www.youtube.com/watch?v=5TX26M3xIUE

          PRZECZYTAJ: http://wiersze.juniora.pl/brzechwa/brzechwa_w05.html

          QUIZ

          Sprzwdź, co zapamiętałeś/łaś z wiersza.

          https://learningapps.org/display?v=pgyr6wwut21

          ILUSTRACJA

          Jakie wiosenne porządki mógłbyś/mogłabyś wykonać sam/a w domu? Wykonaj ilustrację przedstawiającą wiosenne porządki w Twoim pokoju. Jeśli masz ochotę prześlij nam zdjęcie swojej pracy na email: swietlica@sp33.bytom.pl

          ŁAMIGŁÓWKA

          Pobierz obrazek na swój komputer, otwórz go za pomocą programu Paint i wykonaj zadanie. Możesz również wydrukować ilustrację.

          PLANER TYGODNIOWY

          Pobierz poniższy obrazek na swój komputer. Wykorzystaj planer i wpisz do niego ważne zadania, które musisz wykonać w danym tygodniu. Możesz go ozdobić według własnego pomysłu.

          ORGANIZER NA BIURKO

          Zadbaj o porządek w swoim miejscu do nauki i stwórz własny organizer na biurko. Wykonaj krok po kroku instrukcję ze strony internetowej: https://www.twojediy.pl/przygotowujemy-miejsce-do-nauki/

          ĆWICZENIA RUCHOWE

          W temacie czystości i porządków zadbaj również o higienę pracy i zabawy. Pamiętaj o codziennej dawce ruchu. Po skończonych lekcjach i zajęciach przed komputerem poćwicz i zadbaj o swoją formę.
          Jeśli masz ochotę trochę się poruszać wykonaj ćwiczenia z filmiku: 
          https://www.youtube.com/watch?v=n7OIPFcyZRU

        • TYDZIEŃ DOŚWIADCZEŃ

        • Uwielbiamy eksperymenty i chociaż są one ściśle powiązane z nauką to dają też mnóstwo dobrej zabawy (dzieciakom, ale też i wychowawcom laugh). Zarówno w minionych miesiącach, jak i w tym tygodniu w świetlicy poznawaliśmy świat wykonując doświadczenia, które z łatwością możecie powtórzyć w domu.

          TĘCZA

          Do przezroczystej miski z wodą włożyliśmy płytę CD. Świecąc na nią latarką, obserwowaliśmy rozszczepienie światła (tęczę), które w zależności od kąta padania było mniejsze lub większe i pojawiało się w różnych miejscach.

            

          LAMPA LAWA

          Do wysokiego naczynia wlaliśmy olej, a w osobnym kubeczku zabarwiliśmy wodę farbą (można również użyć barwnika spożywczego). Dzieci przelewały zabarwioną wodę do naczynia z olejem, a po wrzuceniu do niego tabletki musującej, obserwowały burzę w słoiku. W ten sposób powstała znana "lampa lawa", którą dodatkowo można podświetlić latarką z telefonu.

            

          PIASEK KINETYCZNY

          Pewnie niejedno dziecko chciałoby przenieść piaskownicę do domu. My przenieśliśmy ją do świetlicy :) Z ośmiu szklanek mąki pszennej i dwóch szklanek oleju stworzyliśmy bardzo przyjemny w dotyku piasek, który dodatkowo można dowolnie barwić.

            

          WULKAN

          Bardzo lubianym przez dzieci doświadczeniem jest obserwowanie erupcji modelu wulkanu. Uczniowie utworzyli swoje modele z folii aluminiowej na butelce, do której wcześniej została wlana niewielka ilość wody wraz z barwnikiem i sodą oczyszczoną. W momencie dolania do butelki octu, następuje wybuch. Wydostająca się z takim impetem piana to bąble napełnione dwutlenkiem węgla, który powstał z reakcji octu (kwasu) z sodą oczyszczoną (zasada).

             

          UCIEKAJĄCY PIEPRZ

          Do wykonania tego eksperymentu potrzebne będą:

           

          Patyczek zanurzony w płynie do naczyń odpycha pieprz do krawędzi talerza, ponieważ płyn do naczyń zmniejszył/zerwał napięcie powierzchniowe wody, czyli zmniejszył wzajemne przyciąganie się cząsteczek wody. Podobnie dzieje się, gdy płyn odpycha tłuszcz zawarty w mleku.

              

          RAKIETA

          Do wykonania ekperymentu należy przygotować dwa krzesła, słomkę do picia, taśmę, sznurek długości 2-2,5m, możliwie największy i najbardziej wydłużony balon.

           

          Po uwolnieniu balonu powietrze ucieka z takim impetem, że balon porusza się po sznurku niczym rakieta. Na podobnej zasadzie poruszają się rakiety, choć nie używa się powietrza a paliwa rakietowego.

          ZNIKAJĄCY ATRAMENT

          Atrament dodany do zimnej wody szybko zmienia jej kolor, natomiast w gorącej wodzie rozpuszcza się aż zostaje całkowicie odbarwiony. Dopiero po dodaniu octu kolor powraca.

          RUCHOME RYSUNKI

          Bardzo ciekawym eksperymentem są obrazki, które możemy ożywić :) Rysunek wykonaliśmy na talerzu używając suchościeralnych mazaków do tablic. Po powolnym zalaniu go wodą, postacie odrywają się i poruszają, a wszystko za sprawą oleistej substancji, która zapobiega tuszowi z markera wnikać w większość powierzchni. Podobnie unosi się na wodzie olej.

           

          DZIURAWA BUTELKA

          W ostatnim doświadczeniu sprawdzaliśmy, jak zatrzymać przeciekającą butelkę. W butelce wypełnionej wodą zrobiliśmy nakłucia igłą, co automatycznie spowodowało wylewanie się wody. Jednak już po zakręceniu korka, sytuacja szybko się zmieniała. Okazało się, że cząsteczki wody silnie się nawzajem przyciągają tworząc na jej powierzchni delikatną, napinającą się błonkę (zjawisko to nazywa się napięciem powierzchniowym). Błonka ta trzyma wodę w ryzach, nie pozwalając jej uciec.

          Inspirujmy nasze dzieci do kontynuowania samodzielnych doświadczeń, pobudzajmy i ukierunkowujmy ich ciekawość wink

        • NASZA PLANETA

        • W kwietniu zawsze poruszamy bardzo ważny i szeroki temat dotyczący naszej planety. Światowy Dzień Ziemi (przypadający 22 kwietnia) jest idealną okazją do uświadomienia sobie za co kochamy naszą planetę, jak ważna jest troska o nią i co możemy zmienić w naszych codziennych przyzwyczajeniach, aby były one dla niej bardziej przyjazne. Data tego wielkiego święta ekologicznego nie jest przypadkowa, przypada bowiem na czas zrównania dnia z nocą i symbolizuje zacieranie się różnic między ludźmi różnych ras czy religii. Święto Ziemi przypomina nam, że wszyscy mamy ten sam "dom" i jesteśmy odpowiedzialni za jego stan. Hasło tegorocznych obchodów Dnia Ziemi brzmi "Przywróć naszą Ziemię". Planeta, jak nigdy wcześniej potrzebuje naszej opieki i ochrony.

          ZIEMSKIE CIEKAWOSTKI

          Zapoznaj się z ziemskimi ciekawostkami, a następnie sprawdź ile zapamiętałeś, rozwiązując quiz.

             

             

             

          QUIZ

          https://learningapps.org/watch?v=pqono5fz521

          PUZZLE

          Dla miłośników łamigłówek i układanek przygotowaliśmy puzzle o dwóch stopniach trudności. Pierwszy obrazek nawiązuje do Międzynarodowego Dnia Ziemi, drugi przedstawia zdjęcie zatoki na Madagaskarze wykonane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Agencja NASA udostępniła więcej takich niesamowitych zdjęć, które pozwalają uświadomić sobie, jak różnorodny jest krajobraz naszej planety.

          POZIOM ŁATWIEJSZY - Międzynarodowy Dzień Ziemi

          POZIOM TRUDNIEJSZY - Zatoka Bombetoka

          Po kliknięciu w link otworzycie okno, w którym po lewej stronie znajduje się opcja "Graj", jak również "Podgląd" wzoru układanki.

          PRACA PLASTYCZNA

          Zachęcamy Was do wykonania jednej z prac plastycznych.

          Praca plastyczna "Nasza planeta". Potrzebne materiały:

          • wydrukowany szablon Ziemi (my użyliśmy szablonu ze strony: szablon)
          • farby
          • patyczki higieniczne

          Zanurz patyczek w farbie i stempluj kontury poszczególnych kontynentów. Pamiętaj, aby użyć osobnego patyczka do każdego z kolorów farb. Oceany wypełnij niebieską farbą rozcierając ją palcem.

                    

          Praca plastyczna "Jak mogę zadbać o swoją planetę?" Potrzebne materiały:

          • kolorowe kartki papieru (brązowa, żółta, zielona, niebieska)
          • cyrkiel
          • sznurek
          • klej, nożyczki

          Na niebieskiej kartce, za pomocą cyrkla narysuj kształt Ziemi. Z kolorowych kartek wykonaj również wiszące na sznureczku jej "uzdrawiacze". Przy naszej planecie mają znaleźć się kosze na śmieci (aby pamiętać o segregacji odpadów), drzewo (aby szanować zieleń), żółta reklamówka na zakupy (aby nie korzystać z toreb jednorazowych), kropla wody (aby pamiętać o jej oszczędzaniu) i szklany słoik (aby pamiętać o kupowaniu produktów w opakowaniach wielorazowych i nadających się do recyklingu).

             

          Być może będzie Ci przyjemniej pracować przy dźwiękach muzyki :) Wysłuchaj piosenki.

        • MAJOWE ŚWIĘTA NARODOWE

        • Przed nami dni, o których należy pamiętać, czas świąt majowych, szczególnie ważnych w historii naszego kraju. Dlaczego je świętujemy?

          Ustanowienie Międzynarodowego Dnia Pracy zostało okupione cierpieniem wielu osób. W wyniku protestów przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinnemu dniowi pracy, ludzie zostali ranni, pobici, a nawet stracili życie.

          Dzień Flagi Państwowej to jedno z najmłodszych świąt narodowych. Jego głównym założeniem jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Warto zatem pamiętać o wywieszeniu biało-czerwonej flagi.

          Święto Trzeciego Maja obchodzimy dla upamiętnienia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Uchwalenie ustawy z 1791r. uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii naszego państwa.

          QUIZ

          Sprawdź swoją wiedzę w teleturnieju "Milionerzy".

          GRAJ

          MEMORY

          Zagraj w memory.

          GRAJ

          SUDOKU

          Rozwiąż sudoku. Zasady są proste - plansza została podzielona na cztery identyczne kwadraty 4 x 4. Twoim zadaniem jest wypełnienie wszystkich komórek planszy symbolami na dole strony (możesz je swobodnie przesuwać). W każdym wierszu i każdej kolumnie dany obrazek może występować jedynie raz.

          sudoku.docx

          PRACA PLASTYCZNA

          Do wykonania pracy przygotuj:

          • kartki papieru w kolorze białym, czerwonym oraz żółtym
          • rolka po papierze toaletowym
          • klej, nożyczki, flamaster

          Z kartek w kolorze białym wytnij trzy szersze pasy, które następnie natnij nożyczkami mniej więcej do połowy. Trzema tak "postrzępionymi" pasami oklej kolejno, jeden pod drugim, rolkę po papierze toaletowym.

            

          Z kartki w kolorze żółtym wytnij dziób i szpony orła, a następnie jego koronę. Przyklej te elementy do rolki oklejonej już białymi pasami papieru. Następnie namaluj flamastrem oczy.

           

          Z białej kartki wytnij długie paski o szerokości ok 2 cm i sklej je ze sobą na końcach. Następnie przytwierdź do tułowia orzełka. W ten sposób powstaną jego skrzydła. Z czerwonej kartki wytnij kształt godła i przyklej gotowego orła.

            

          Po powrocie dzieci z nauczania na odległość, nasza świetlica od razu zakwitła barwnymi kwiatami :) Z tym większym zapałem przystąpiliśmy do konkursów międzyświetlicowych.

            

          KONKURS MIĘDZYŚWIETLICOWY "RECYKLING - DRUGIE ŻYCIE ŚMIECI"

          Prace na konkurs dotyczący wykorzystania odpadów, czyli "Coś z niczego" wykonały: Alicja Bonk z klasy 1b pod opieką pani Magdaleny Śnieguły oraz Lena Kowalczyk z klasy 2a pod opieką pani Małgorzaty Idzikowskiej.

            

          MIĘDZYŚWIETLICOWY KONKURS PLASTYCZNY "WIOSENNY MOTYL"

          Prace na konkurs wykonały: Lena Lipowicz i Maja Sławiańska z klasy 3b pod opieką pani Agnieszki Woch. Za swoje dzieło Lenka otrzymała wyróżnienie. GRATULUJEMY!

             

    • Logowanie

  • Librus Synergia