•                                     LISTOPADOWE IMPREZY BIBLIOTECZNE

          Wydarzenia, które odbyły się w bibliotece szkolnej w listopadzie:

          1. Zorganizowano warsztaty orgiami book –  uczniowie tworzyli jeże ze zubytkowanych zbiorów bibliotecznych, w tym z nieaktualnych już podręczników. Akcja została zorganizowana z okazji Dnia Jeża (10 listopada), jednak trwała do końca miesiąca.

           

          2, Zorganizowano i rozstrzygnięto konkurs plastycznego na prezent dla książkowego misia. Zwycięzcom wręczono dyplomy, książki oraz drobne gadżety. Dodatkowo w klasach, w których było najwięcej uczestników – 3a, 1b i 1a uczennice kl. 5a odegrały krótkie przedstawienie o misiu i kotku. Zwycięzcami konkursu zostali:

          I miejsce - Dawid Sobczuk, kl. 3 a

          II miejsce - Maciej Lis, kl. 2 c

          III miejsce - Maja Lic, kl. 3 a

          Wyróżnienia otrzymali:
          - Filip Łydziński, kl. 1 b
          - Agata Kompała, kl. 1 a
          - Kaja Potkańska, kl. 1 a
          - Dagmara Maciejewska, kl. 1 b

          3. Zorganizowano (wraz z nauczycielkami klas 1-3) Szkolny Dzień Postaci z Bajek. 25 listopada uczniowie klas 1-3 przebrali się za swoje ulubione baśniowe lub bajkowe postaci, aby świętować i uczestniczyć w różnorodnych aktywnościach. Dodatkowo klasa 2 b wzięła udział w prowadzonej przez szkolną bibliotekarkę oraz uczniów klas siódmych grze czytelniczej „Podróż baśniowym pociągiem”. Drugoklasiści podzieleni na kilka grup rywalizowali ze sobą, odwiedzając zaczarowane stacje, na których czekały na nich różne baśniowe i bajkowe opowieści oraz liczne zadania. Wszyscy świetnie poradzili sobie z wyzwaniami m.in. dekorowaniem chatki Baby Jagi, łowieniem magicznych rybek, szukaniem oraz rozpoznawaniem zaczarowanych przedmiotów, kręceniem misiowym kołem fortuny oraz układaniem ponad trzymetrowych puzzli. Każdy uczestnik gry otrzymał w nagrodę misia Lubisia, jednak jesteśmy przekonani, że nie tylko smak łakoci pozostanie w pamięci dzieci.

                     


          WRZESIEŃ WIELKICH SERC

          We wrześniu biblioteki szkolne toną w podręcznikach i materiałach ćwiczeniowych. W tym miesiącu uczniowie wypożyczyli łącznie ponad 4 tys. egzemplarzy podręczników oraz otrzymali niemal 2 tys. egzemplarzy ćwiczeń. Dziękuję wszystkim osobom, które pomagały w: noszeniu, rozpakowywaniu, sortowaniu, pieczętowaniu, ewidencjonowaniu i rozdysponowaniu tych materiałów. Sama bez całego zespołu wspaniałych osób nie dałabym sobie rady z tak wielkim przedsięwzięciem. Drodzy pomocnicy, macie złote serca!

          A jeśli już o sercach mowa… Zajrzyjcie koniecznie do zakładki „Czytamy z Sercem”! Znajdziecie tam informacje o ogólnopolskiej akcji, którą zainicjowałam i przygotowałam z okazji Światowego Dnia Serca oraz Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.
          W wydarzeniu wzięło udział 196 różnych instytucji z całego kraju (nie zabrakło reprezentantów żadnego województwa), w których przeprowadzono akcję dla blisko 15 tysięcy czytelników! W naszej szkole także sporo się działo. Uczniowie nie tylko głośno odczytywali wiele wspaniałych tekstów, ale także: prowadzili zajęcia dla przedszkolaków, odgrywali scenki związane z budową, funkcjonowaniem i symboliką serca oraz uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez profesjonalnego bajarza – Mateusza Świstaka. Pełniejszą relację z tych działań można znaleźć w zakładce „Czytamy z Sercem”.

          Dziękuję w imieniu własnym oraz organizatorów „Czytania z Sercem” (a zatem całej naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej w Tworogu) wszystkim osobom zaangażowanym w przeprowadzenie akcji, w szczególności zaś — uczniom, koordynatorom pracującym w zgłoszonych placówkach, Pani Joannie Blondzik — autorce logo wydarzenia oraz Pani Kamili Rogowicz — katowickiej polonistce i bibliotekarce, która przeprowadziła kilkanaście lekcji online zatytułowanych „Opowieści od serca. Warsztaty o sercu i literaturze”.

          Z serdecznymi pozdrowieniami,
          Małgorzata Ficoń
          (bibliotekarka SP 33  w Bytomiu)

                 

          PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

           

          Od 2008 roku przez cały październik biblioteki szkolne obchodzą swoje święto i to nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Celem organizacji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych (MMBS) jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę książki w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych oraz na rolę biblioteki w życiu szkoły. Z tej okazji także w naszej szkole sporo się działo. Zorganizowaliśmy – wystawę, grę czytelniczą, konkurs plastyczny oraz wycieczkę edukacyjną.

           

          4 października, a zatem w Światowy Dzień Zwierząt, w bibliotece powstała wystawa, na której zaprezentowaliśmy niezwykłe książkowe postaci m.in. sympatyczne misie, wielkie (nie tylko czerwone) i małe psy, rozbrykane tygryski, a także drapieżne dinozaury, bystre żółwie oraz nieporadne słoniątka. To jednak nie wszystko. Uczniowie kl. I-III sprawdzili swoją wiedzę na temat zwierzęcych bohaterów literackich, kręcąc kołem zagadek oraz rozwiązując różne zadania. Wszyscy młodzi czytelnicy (a było ich ponad siedemdziesięciu!) z wielkim entuzjazmem podeszli do zabawy, a ich trud został nagrodzony – każdy otrzymał zakładkę do książki. Dziękujemy uczniom kl. 7 c – Kubie, Rafałowi i Tymkowi za pomoc przy organizacji zabawy.

                

          W październiku nie zabrakło także kolejnych (po wrześniowej wizycie pierwszaków w Katowicach) ciekawych wycieczek. 22 października Filę nr 3 MBP w Katowicach odwiedzili uczniowie dwóch klas trzecich. Wzięli oni udział w spotkaniu z Panem Wojciechem Grajkowskim, autorem książki pt. „Krew”, który w ciekawy, warsztatowy sposób przybliżył im temat funkcjonowania układu krwionośnego człowieka. Dodatkowo trzecioklasiści mieli okazję poznać bibliotekę publiczną od środka – zwiedzić ją, pooglądać jej zbiory, posłuchać o prowadzonych w niej działaniach.

           

          Filię nr 3 MBP w Katowicach odwiedzili także uczniowie kl. 8 a i 8c, którzy 28 października uczestniczyli w zajęciach prowadzonych tam przez Panią Justynę Suchecką – dziennikarkę oraz autorkę książki „Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”. W trakcie spotkania padło wiele ciekawych (czasami nawet trudnych) pytań na różne tematy, a jedno z nich zyskało nawet internetową sławę. Michał zapytał Panią Justynę Suchecką: czy ten gościu z @Jeden Osiem L już zapomniał?, a dziennikarka zaintrygowana zagwozdką, powtórzyła jego pytanie w sieci, dzięki czemu wszyscy poznali odpowiedź. Pod postem dziennikarki pojawił się komentarz zespołu, z którego czytamy, że nie udało się zapomnieć, ale udało się poślubić. Zawsze warto pytać i do tego z całego serca zachęcamy naszą młodzież.


          Autorką zdjęć jest Pani Kamila Rogowicz z MBP w Katowicach.

    • Logowanie

  • Librus Synergia