Ósmego lutego obchodzony jest na świecie Dzień Bezpiecznego Internetu.
To dobra okazja, aby porozmawiać z dziećmi o korzyściach, ale i o zagrożeniach korzystania z tego najszybciej rozwijającego się medium służącemu komunikacji, edukacji, pracy i rozrywce.
W naszej szkole w tym tygodniu nauczyciele będą o tym rozmawiali z uczniami i starali się tłumaczyć, jak uniknąć najpoważniejszych zagrożeń z jakimi dziecko w Sieci może się spotkać.
Bardzo ważne, aby dzieci dostały spójny przekaz w domu i w szkole, żeby w tej ważnej sprawie mówić do nich jednym głosem.
Żyjemy w czasach, które wymagają od każdego – dzieci, młodzieży i dorosłych – nabywania nowych kompetencji, doskonalenia ich, ale także zabezpieczania się przed niepożądanymi ,,skutkami ubocznymi” działań podejmowanych w Internecie.
Internet nie powinien być ,,zapychaczem” czasu, jedyną formą kontaktu z innymi ludźmi, ,,uspokajaczem” dającym chwilę wytchnienia dorosłym, gdy mówią, aby dziecko sobie w coś pograło, pooglądało. Internet nie zastąpi prawidłowych relacji międzyludzkich, nie będzie substytutem nauczyciela, opiekunki, rodzica, czy kolegi. A utrata kontroli nad tym co dzieci w Sieci robią może mieć opłakane skutki takie jak: zagrożenie życia i zdrowia, zwłaszcza zdrowia psychicznego w postaci uzależnień, kradzieży danych osobowych, znęcania się, stalkingu, czy wreszcie oszustw finansowych.
Część z tych zagrożeń dotyczy dorosłych, część dzieci, ale w każdym wypadku mogą one wpływać na prawidłowe funkcjonowanie rodziny.
Trzymajmy więc rękę na pulsie, orientujmy się w co dzieciaki grają, co oglądają, czego słuchają. Troszczmy się o to aby dziecko nie musiało przed ekranem spędzać każdej wolnej chwili. Tłumaczmy, że obecnie smartfon działa właściwie tak samo jak komputer i gra na telefonie może tak samo uzależnić jak gra na komputerze.
Jeśli będziemy uważni, wrażliwi i przewidujący, to uda nam się zmniejszyć zagrożenia i uniknąć kłopotów.