PODSUMOWANIE PIERWSZEJ EDYCJI
OGÓLNPOLSKIEJ AKCJI CZYTELNICZEJ
„CZYTAMY Z SERCEM”
Z inicjatywy Małgorzaty Ficoń Szkoła Podstawowa nr 33 w Bytomiu wraz ze Szkołą Podstawową im. Powstańców Śląskich w Tworogu zorganizowała we wrześniu 2021 r. pierwszą edycję Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z Sercem”. Wydarzenie powstało, ponieważ postanowiono po raz pierwszy połączyć na szeroką skalę obchody dwóch świąt przypadających na dzień 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca. Efekty przeprowadzonych w ramach akcji działań czytelniczych można znaleźć, odwiedzając stronę wydarzenia na portalu społecznościowym Facebook https://www.facebook.com/events/867269850572194/?active_tab=discussion
- UCZESTNICY
W wydarzeniu wzięło udział 196 placówek z terenu całego kraju, w których przeprowadzono akcje czytelnicze dla blisko 15 tysięcy osób. Uczestnikami w większości były szkoły podstawowe (około 78%), jednak nie zabrakło także innych placówek – szkół ponadpodstawowych, ośrodków szkolno-wychowawczych, bibliotek publicznych, bibliotek pedagogicznych, przedszkoli, domów kultury.
- CELE
Główne cele akcji to promocja wśród uczniów literatury i czytelnictwa, a także poszerzanie ich wiedzy na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego. Wśród celów szczegółowych akcji warto wymienić:
Na poziomie wiadomości:
- poznanie czynników korzystnie wpływających na pracę układu krążenia,
- wyjaśnianie znaczenia prawidłowego odżywiania oraz aktywności fizycznej dla
zdrowia, - poznanie budowy i roli serca.
Na poziomie umiejętności:
- uważne słuchanie tekstów czytanych,
- płynne czytanie tekstów literackich oraz popularnonaukowych,
- rozpoznawanie czynników powodujących choroby serca,
- wymienianie pozytywnych aspektów aktywności fizycznej.
Na poziomie postaw:
- wyrabianie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie,
- prawidłowe funkcjonowanie w grupie, współdziałanie w zespole,
- rozwijanie wrażliwości na cierpienie innych, konieczności niesienia pomocy osobom chorym.
- DZIAŁANIA PODJĘCIE W RAMACH AKCJI
W zgłoszonych do akcji placówkach odbyły się następujące działania:
- GŁOŚNE CZYTANIE
Głośno odczytywano w wybranym gronie (nierzadko podczas szkolnych apeli) przygotowane przez organizatorów (udostępnione drogą mailową po przesłaniu formularza zapisu) lub odszukane samodzielnie fragmenty różnych tekstów dotyczących serca (zarówno beletrystyki, jak i książek popularnonaukowych oraz literatury faktu).
- ODGRYWANIE SCENEK
Niemal 60 % uczestników akcji przygotowało (w większości na podstawie scenariuszy autorstwa Małgorzaty Ficoń) kilkuminutowe scenki z udziałem dzieci i młodzieży, które zostały oparte na literaturze oraz tematycznie wiązały się z sercem — jego budową, funkcjonowaniem, symboliką, a następnie zaprezentowało je szerszemu gronu odbiorców, np. podczas spotkania w klasie, szkolnej uroczystości, a nierzadko także nagrało i upubliczniło te treści w Internecie.
- PROMOCJA LITERATURY
Większość uczestników wydarzenia promowało książki podejmujące tematykę serca (jego budowy, znaczenia, schorzeń) poprzez udostępnienie szerszemu gronu odbiorców przygotowanego przez Małgorzatę Ficoń zestawienia bibliograficznego obejmującego:
literaturę dziecięcą i młodzieżową,
- beletrystykę dla dorosłych,
- literaturę faktu (autobiografie, biografie, reportaże, wywiady),
- poradniki i informatory (w tym dedykowane rodzicom oraz nauczycielom mającym pod opieką dzieci z wadami serca).
Promocja literatury związanej z sercem bardzo często opierała się także na przygotowywaniu tematycznych wystaw oraz gazetek. Rzadziej podejmowano także inne inicjatywy, np. organizowano różnorodne konkursy i zabawy, tworzono booktrailery).
Bibliografia książek związanych z sercem - bibliografia
4. SERDECZNE SPOTKANIA I WARSZTATY
Kilkanaście szkół (decydowała kolejność zgłoszeń, ponieważ chętnych było o wiele więcej) wzięło udział w warsztatach czytelniczych tematycznie związanych z sercem, które zostały przeprowadzone w formie zdalnej przez mgr Kamilę Rogowicz – polonistkę, kulturoznawczynię, bibliotekarkę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach. Część z uczestników „Czytania z Sercem” także na własną rękę postanowiła zaprosić w swoje progi wyjątkowych gości. I tak w wielu miejscowościach odbyły się ciekawe spotkania z udziałem lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, ale także pisarzy, czy nawet bajarzy, a wszystkich łączyło jedno – chęć opowiadania o sercu.
- ZASIĘG AKCJI
Akcja odbyła się we wszystkich 16 województwach naszego kraju, przy czym najwięcej uczestników pochodziło z województwa śląskiego (około 22 %) oraz wielkopolskiego (13 %), a najmniej z województwa lubuskiego i opolskiego (po 1%).
- STOPIEŃ ZADOWOLENIA UCZESTNIKÓW
Przeprowadzona ankieta ewaluacyjna wykazała, że 100% ankietowanych (ankietę wypełniło 120 koordynatorów) chce w przyszłym rok ponownie przystąpić do akcji „Czytamy z Sercem”. Respondenci w zdecydowanej większości są bardzo zadowoleni z udziału w wydarzeniu (taką odpowiedź zaznaczyło aż 91,7% ankietowanych), bardzo dobrze oceniają kontakt z organizatorami akcji (98,3% ankietowanych) oraz uznają przesłane materiały za bardzo wysokiej jakości - 87,5 % lub wysokiej - 10,8% (jedynie 1,7% ankietowanych uznało je za średnie).
AKCJA „CZYTAMY Z SERCEM”
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 33 W BYTOMIUNasza szkoła w ramach udziału w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z Sercem” podjęła następujące działania promujące czytelnictwo i wiedzę na temat serca:
1. Uczennice kl. 5 Aleksandra Frydel i Lena Wolska odegrały scenkę pt. „Chory miś” autorstwa Małgorzaty Ficoń.
II. Siódmoklasiści Małgorzata Ochryniuk i Oliwier Pudlik odegrali scenkę pt. „Dialog od serca” autorstwa Małgorzaty Ficoń.
III. Przeprowadzono spotkanie z dwoma grupami przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola nr 43 w Bytomiu. Aleksandra Frydeoraz Lena Wolska odegrały scenkę „Chory miś” , a następnie (przebrane za chorego chłopca i pluszowego łosia) poprowadziły ciekawe zajęcia dla pięciolatków z wykorzystaniem fragmentów książki „Bo ja idę do szpitala” Moniki Zięby.
IV. Poprowadzono zajęcia biblioteczne, podczas których uczniowie niektórych klas siódmych i ósmych mieli okazję przeczytać fragmenty książek dotyczących serca oraz zapoznać się ze związkami frazeologicznymi związanymi z tym organem. Z kolei w klasach młodszych wychowawczynie przedstawiły dzieciom fragmenty książek: „Dwa serca anioła” W. Widłaka, „Ktoś” A. Chmielewskiej oraz „Krew” W. Grajkowskiego. Uczniowie klasy IIc tego dnia nawet symbolicznie ubrali się na czerwono.
V. Uczniowie klas Ia i Ib wyjechali do Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, gdzie zawodowy bajarz — Pan Mateusz Świstak — w sposób humorystyczny opowiadał różne baśnie związane z sercem. Uczniowie zostali także oprowadzeni po bibliotece i wzięli udział w warsztatach plastycznych, podczas których malowali oraz wyklejali „Drzewko Szczęścia”.