6 kwiecień 2020
- 03.04.2020 22:50
- klasa 5
Język polski
TEMAT: Początki świata według Greków.
Przykładowe odpowiedzi do zadań z dnia 03.04.2020.
ćw. 5 str. 201 (podręcznik)
obrócić coś w popiół – nieodwracalnie coś zniszczyć
lec w gruzach – stracić szansę na powodzenie czegoś
popaść w ruinę – niszczeć, załamywać się
***
Kochani, przechodzimy do niezwykle ważnych tematów. Przez kilka najbliższych lekcji będziemy rozmawiać o mitologii. Od dawien dawna ludzie próbowali wyjaśnić sobie wszystko, co dzieje się w świecie dookoła nich. Ludzie starożytni nie mieli naukowych źródeł, z których mogliby dowiedzieć się dlaczego zmieniają się pory roku czy jak wynaleziono ogień. Tworzyli więc rozmaite historie, by ułatwić sobie zrozumienie zjawisk przyrody oraz wprowadzić pewien życiowy rytm. Musicie wiedzieć, że byli to ludzie o bardzo bogatej wyobraźni, dzięki czemu opowieści z tamtych czasów obfitują w rozmaite fantastyczne wydarzenia oraz niezwykle interesujące postacie. Historie te nazywamy mitami, zaś cały zbiór owych historii – mitologią.
Mit to opowieść wyrażająca i organizująca wierzenia danej społeczności. Zwykle opowiada o początkach świata, powstaniu bogów i ludzi, o uczuciach, przedstawia dzieje wielkich rodów. Bohaterami mitów są często postacie obdarzone nadprzyrodzonymi umiejętnościami. Początkowo mity przekazywano ustnie, dopiero z czasem zaczęto je zapisywać.
Mitologia to zbiór mitów danej społeczności.
Naszą przygodę z mitologią rozpoczniemy od mitu mówiącego o powstaniu świata. Z pewnością zdziwi Was fakt jak bardzo różni się opowieść Greków od wersji, którą znacie np. z Biblii. To dlatego, że ludzie żyjący w różnych miejscach na świecie byli poddawani innym wpływom – zarówno jeśli chodzi o klimat, kulturę czy kontakty z przedstawicielami innych kultur.
Zanim jednak przejdziemy do naszego dzisiejszego tekstu chciałabym, byście zastanowili się z czym kojarzy Wam się słowo „chaos”. Poniżej przykładowe odpowiedzi. Dopiszcie kilka własnych!
CHAOS – Wielkie Nic, ogromna pustka, wielka otchłań bez kształtów, bez początku i końca.
Teraz proszę Was o dokładne przeczytanie tekstu ze strony 202 – „Mit o powstaniu świata”.
Zadanie do wykonania.
Proszę o przerysowanie do zeszytu i uzupełnienie poniższej gwiazdy pytań. Jeśli uważnie przeczytaliście tekst, nie powinno Wam to sprawić żadnego problemu.
Matematyka
Materialy_z_matematyki_dla_klasy_5_poniedzialek__6_kwietnia.pdf
Historia
Witajcie uczniowie klas piątych na kolejnej zdalnej lekcji.
Oto tematy dzisiejszych zajęć:
- Temat: Mieszko I i początki Polski.
W tym tygodniu poznamy najważniejsze informacje dotyczące początków państwa polskiego.
Pierwszy temat dotyczy pierwszego władcy Polski czyli Mieszka I.
Pamiętajcie, że Mieszko nie był koronowany na króla Polski dlatego nazywamy go władcą.
O tym skąd wzięła się nazwa Polski już wiecie z poprzedniej lekcji ( od plemienia Polan). Mieszko jest uważany za budowniczego państwa polskiego, gdyż:
-podbił wiele plemion i stworzył państwo o obszarze zbliżonym do terytorium współczesnej Polski;( mapka z podręcznika str.168)
- prowadził wojny w celu obrony i rozszerzenia granic;( pierwszy i ostatni akapit)
-utrzymywał stosunki dyplomatyczne z sąsiadami;
-stworzył silne wojsko nazywane drużyną;
-w imieniu Polski przyjął chrzest w 966 roku, dzięki czemu podniósł rangę swoją i swojego państwa na arenie międzynarodowej.
Bardzo proszę abyście się zapoznali ze schematem na str.167 i na jego podstawie napisali jakie były przyczyny oraz skutki chrztu Polski.
Mieszko I jest również uważany za pierwszego historycznie potwierdzonego władcę. Co to znaczy? Oznacza to, że jest on pierwszym władcą potwierdzonym w źródłach historycznych. Czasy przed panowaniem Mieszka I znamy z przekazów legendarnych. Na stronie 188 w cyklu ,, Tajemnice sprzed wieków” jest opisane kto i jak opisywał dzieje Polski.
Przeczytajcie to sobie.
Przeczytajcie również proszę o dokumencie Dagome iudex i napiszcie krótko jakie zawiera informacje.
Nazwę dokumentu zapamiętajcie!!!!!!!
Dla chętnych i zainteresowanych uczniów przekazuje link do zdalnej lekcji. Znajdziecie tam dodatkowe informacje do lekcji, ciekawostki oraz zadania, które możecie wykonać dla zabawy.
https://epodreczniki.pl/a/mieszko-i---poczatki-panstwa-polskiego/DsBuZoaw7
- Temat: Polska Bolesława Chrobrego.
Dzisiaj zaczniemy lekcję o Bolesławie Chrobrym a skończymy po Świętach.
Bolesław Chrobry to syn Mieszka I a zarazem pierwszy król Polski. Jego przydomek oznacza osobę waleczną i odważną. Jego koronacja na króla odbyła się w 1025 roku w Gnieźnie. Jak wiecie z poprzednich zajęć miasto to uważa się za pierwszą stolice Polski. Na stronie 184 jest bardzo ładna ilustracja grodu w Gnieźnie. Obejrzyjcie ją i zastanówcie się, co miało zapewnić jego mieszkańcom bezpieczeństwo?
W czasie panowania Bolesława w 1000 roku w Gnieźnie odbyło się bardzo ważne spotkanie. Nazywamy je zjazdem gnieźnieńskim. Właśnie tego roku do Gniezna przybył sam cesarz rzymski Otton III. Była to pielgrzymka do grobu świętego Wojciecha oraz bardzo ważne wydarzenie polityczne. W pierwszym akapicie macie informacje o świętym Wojciechu i jego misji do Prus oraz o działaniach króla Bolesława związanych z odkupieniem jego ciała z rąk pogańskich Prusów. Zapoznajcie się proszę z pojęciem relikwie.
Uwaga!!!!! Wasze pierwsze zadanie na ocenę.
Opiszcie w zeszycie zjazd gnieźnieński. Na podstawie podręcznika oraz przekazanego filmiku:
https://www.youtube.com/watch?v=5RS23Mzv6ss
Oczywiście możecie wykorzystać jeszcze inne źródła wiedzy.
Ważne abyście napisali jakie były cele tego zjazdu( chodzi o plany utworzenia przez Ottona III uniwersalistycznego cesarstwa), jak cesarz został ugoszczony przez naszego króla oraz jakie były jego skutki dla Polski.
Prace zróbcie w zeszycie i odeślijcie do waszego nauczyciela historii w terminie do 17 kwietnia- czyli po świętach.
Życzę Wam zdrowych i radosnych Świąt i serdecznie pozdrawiam.
Technika
elementy_rysunku_technicznego_kl.5.pdf
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły