• 31 marca 2020

• 30.03.2020 12:53
      • Klasa 5
      • GEOGRAFIA

Witam serdecznie - sprawdźcie na stronie w zakładce enaucznie lekcje, które zostały dodane 16 marca, ponieważ nie Wszyscy do nich dotarli.

W ramach powtórzenia do lekcji o odkryciach geograficznych obejrzyjcie filmik: https://youtu.be/TUYQ8-7xW48

Natomiast w ramach utrwalenia Waszych wiadomości na temat  kontynentów rozwiążcie quiz : www.quizizz.com/join/quiz/5e6fc92c1c7429001b8194cc/start?from=soloLinkShare&referrer=5e6d4e35f958e4001b5a2489

W razie trudności zapraszam do kontaktu przez skype lub outlooka. Kartę pracy -  prześlijcie do 6 kwietnia.

PLASTYKA

Pozostał nam ostatni już temat dotyczący kompozycji. Zdjęcia lub skany waszych prac z kompozycją rytmiczną możecie posyłać na adres:         nawratsp33bytom@outlook.com

Notatka do zeszytu

Temat: Kompozycja symetryczna.

Symetryczna kompozycja charakteryzuje się występowaniem identycznych obiektów po obu stronach osi symetrii.

Oś symetrii to taka niewidziana linia, która dzieli obraz np. na dwie, równe , podobne do siebie połówki.  Mówimy wówczas, że dwie połowy są dla siebie lustrzanym odbiciem.

SSpójrzcie na poniższe przykłady kompozycji symetrycznych:

Zadanie : Wytnij z papieru kolorowego różne kształty kwiatów a następnie przyklej je na kartce papieru tak aby uzyskać kompozycję symetryczną. Gotową pracę (zdjęcie lub skan) prześlij na mój adres e-mail. Pamiętaj o opisaniu pracy: w temacie maila wpisujemy: imię nazwisko i klasa.

Powodzenia!

TEMAT: Przysłówek – przypomnienie i uzupełnienie wiadomości.

Kochani, zostało nam już niewiele do omówienia, jeśli chodzi o części mowy – znacie już te najważniejsze, a na sam koniec zostały nam te najmniej skomplikowane. Dziś przysłówek, który na pewno już trochę znacie. Jestem pewna, że nie sprawi Wam problemów – nie odmienia się, więc znacznie ułatwia to sprawę, prawda? J Wiem, że ostatnie lekcje wprawiły Was w zakłopotanie, bo nie wiedzieliście, które treści powinniście przepisać do zeszytu – od teraz wszystkie treści, które powinny znaleźć się w zeszycie, będę zaznaczać kolorem żółtym. Musicie mi wybaczyć – nawet pani polonistka czasem bywa roztargniona. J Dzisiejsze zadania bardzo proszę odesłać. Z pewnością chcielibyście dostać plusy za solidnie wykonane zadania. J Gdy skończymy omawiać części mowy, zajmiemy się treściami literackimi, by nieco odetchnąć. Pozdrawiam Was serdecznie i życzę pięknego dnia!

Odpowiedzi do zadań z dnia 30.03.2020.

Ćw. 3 str. 135

dwiema, dwie, dwa, dwoma

Ćw. 5 str. 136

w tysiąc sześćset dwudziestym pierwszym roku

cztery baszty

dwanaście sal

pięćdziesiąt dwa pokoje

trzysta sześćdziesiąt pięć

w tysiąc siedemset siedemdziesiątym roku

w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym pierwszym

Ćw. 7. str. 137

czworgiem kolegów, troje uczniów, pięciorgu młodym aktorom, dwojga tekturowych cieląt

***

Przysłówek wskazuje okoliczności, np. czas, miejsce lub sposób robienia czegoś, wykonania jakiejś czynności, np. gdy mówimy, że Arek biegł do autobusu. Możemy jeszcze dodać, jak biegł, np. szybkopowoli – te wyrazy są również przysłówkami. Odpowiada na pytania: JAK? GDZIE? KIEDY?

Przysłówki są nieodmiennymi i samodzielnymi częściami mowy.

Przysłówki najczęściej określają czasowniki, np. ładnie tańczy, pisz szybciej, przyjechał wczoraj.

Ale przysłówki mogą określać też przymiotniki, np. bardzo ciekawy.

Inne przysłówki, np.
        bardzo dobrze,
        strasznie miło

Skąd pochodzą przysłówki?

Najczęściej przysłówki powstają od przymiotników, np. ładny – ładnie, wesoły – wesoło, miły – miło, bliski – blisko, szybki – szybko.

Istnieją jednak również przysłówki, które nie pochodzą od przymiotników, np. bardzo, teraz, czasem, dziś, całkiem, wieczorem.

Stopniowanie przysłówków.

Przysłówki pochodzące od przymiotników – tak jak przymiotniki – stopniują się, czyli pokazują różne natężenie danej cechy.

Uwaga! Przysłówki, które nie pochodzą od przymiotników, nie stopniują się.

I dla podsumowania: krótki filmik J

Zadania do wykonania.

Ćw. 2 str. 173 (podręcznik)

Ćw. 5 str. 174 (podręcznik)

Uwaga! Bardzo proszę odesłać zadania do sprawdzenia.

MATEMATYKA

Temat: Pole równoległoboku i rombu – ćwiczenia.

Dzisiaj dalszy ciąg obliczania pola równoległoboku i pola rombu. Dziś pracujemy w ćwiczeniach- czyli to co lubicie najbardziej! Hura!

Proszę zrobić:

ćwiczenie 3 ze str. 109, ćwiczenie 4 i 5 str. 110 oraz 6 i 7 str. 111.

Chętnych zapraszam do zrobienia zadań:

Gratuluję wszystkim, którym udało się rozwiązać quiz z tabliczką mnożenia. Chodziło mi o taki, gdzie było 20 pytań. Oceny, rzecz jasna, tylko 5 za bezbłędne, albo prawie bezbłędne rozwiązania  zostaną wpisane.

Jeśli komuś się nie udało, albo miał quiz, w którym było tylko 9 pytań,  to proszę jeszcze raz, kliknąć tutaj:  https://quizizz.com/join i wpisać kod do gry: 088079

Pamiętajcie żeby się podpisać imieniem i pierwszymi dwoma literkami nazwiska, bo nie będę wiedziała komu wpisać 5.